Google+

11 November
(Ne)kosený trávnik v meste

(Ne)kosený trávnik v meste

Diferenciácia trávnatých plôch v naších mestách má zmysel. Napríklad aj kvôli spomenutým dôvodom, ako sú úbytok včiel a iných opeľovačov, zadržiavanie dažďovej vody, šetrenie financií potrebných na časté kosenie. Je to dobrá cesta, treba po nej ísť.

Zobraz viac
04 November
Cintorín v meste

Cintorín v meste

Cintorín je hlavne miestom posledného odpočinku, miestom pochovávania a uloženia urien. Je miestom, kde si pripomíname naších predkov a spomíname na nich. Je tiež miestom relaxu, hlavne duševného. Môžeme si odpočinúť na lavičke a vyvetrať si hlavu. Môžeme sa len tak poprechádzať. Cintorín s rastlou zeleňou je tiež tlmičom hluku, prachu, zdrojom kyslíka. Cintorín môže byť takou malou oázou v centre mesta.

Zobraz viac
21 Október
Detské ihriská bez stromov

Detské ihriská bez stromov

Akokeby boli ihriská určené len pre jarné a jesenné (pri miernych zimách aj zimné) mesiace. V lete na týchto ihriskách nie je ani noha. Prvý odvážlivci sa objavia o ôsmej večer. A pritom stačí tak málo!

Zobraz viac
03 Jún
Nevyužitý potenciál

Nevyužitý potenciál

Dubník býval často vyhladávaným malým strediskom. Chodielali sa sem kúpať a tráviť voľný čas miestni, ľudia z okolia, ale aj zahraniční turisti. Na starých pohľadniciach pláž v lete praská vo švíkoch. Doba sa zmenila, Dubník už dávno nie je vyhladávaným strediskom a chátra.

Zobraz viac
06 Máj
Vyrúbaná topoľová alej

Vyrúbaná topoľová alej

Nová alej by mala mať hlavu aj pätu. Výber drevín, ich koruna, výška kmeňa, hustota, monokultúra, alebo kombinácia viacerých drevín, atď. Toto všetko by sa malo zohladniť pred zasadením nových stromov.

Zobraz viac
24 Apríl
Ekočističky

Ekočističky

Čo sú vlastne ekologické čistiarne odpadových vôd, tzv. ekočističky? Jednoducho povedané je to plnohodnotná náhrada za klasickú mechanicko-biologickú čističku, čiže ČOV. Ide v podstate o koreňové čistiarne, ktoré čistia vodu až na 90-95%, recyklujú vodu, fungujú bez elektrickej energie, s minimálnou údržbou, tvoria kyslík a prispievajú k tvorbe životného prostredia. Z hľadiska ochrany prírody je investormi uprednostňovaná pretože na svoje fungovanie nevyužíva elektrickú energiu a nenachádzajú sa v nej žiadne mechanické súčasti, ktoré by sa mohli pokaziť a následne by ich trebalo opraviť.

Zobraz viac
27 September
Vážime si vodu? II. časť

Vážime si vodu? II. časť

Je pitná voda vhodná na splachovanie WC? Nedala by sa voda po sprchovaní, či kúpeli využiť ešte raz? Treba na všetko pitnú vodu? To je len pár otázok, ktoré nás napadnú pri zamyslení sa nad touto problematikou.

Zobraz viac
22 August
Vážime si vodu?

Vážime si vodu?

Na to, aby sme dokázali uchrániť pitnú vodu na Zemi treba, aby zmenil prístup k hospodáreniu s vodou každý z nás. Skutočnosť totižto hovorí o tom, že pitná voda, bude o niekoľko rokov drahocennou celosvetovou surovinou.

Zobraz viac
04 Október
Výlet do Nórska - Bergen

Výlet do Nórska - Bergen

Spontánne nápady sa osvedčili už nie raz ako tie najlepšie, no nápad vyraziť za nórskymi fjordami bude ešte dlho kraľovať v mojom osobnom rebríčku. Všetko perfektne sedelo- lacné letenky, ubytovanie u pravej Nórky, augustový víkend a vidina efektívne stráveného času s dvoma rovnako bláznivými ľuďmi. A tak sme sa nabalili teplými svetrami proti nórskej zime a vyrazili.

Zobraz viac