Interiér rodinného domu na kopaniciach

Zadaním architektonickej štúdie bol návrh interiéru dennej časti rodinného domu, ktorá pozostáva z obývačky, jedálne a kuchyne. Jednou z hlavných požiadaviek klientov v návrhu interiéru bolo vytvorenie kuchynskej linky s ostrovčekom, jedálenského sedenia v okne a umiestnenie pracovného miesta.

001 interier rodinny dom lubina pavlech architekti

002 interier rodinny dom lubina pavlech architekti b

Z dennej časti je krásny výhľad.

007 interier rodinny dom navrh pavlech architekti

006 interier rodinny dom navrh skica pavlech architekti

Vývojové škice, variant s priečnym radením.

Počas tvorby sme klientom odprezentovali viacero variantov. Kládli sme dôraz na využiteľnosť kuchyne, variabilitu priestoru, priechodnosť priestorov medzi jednotlivými časťami vstavaného a mobilného nábytku. Za problém sme považovali pozdĺžne radenie dispozície. Prikláňali sme sa k priečnemu deleniu od vstupu obývačka, následne v centre jedálenská časť, ďalej kuchyňa, vyskladaná po celej šírke štítovej steny. Výsledkom dispozície je nakoniec upravený pôvodný variant projektovej dokumentácie s aplikovanými požiadavkami majiteľov a nášho vyladenia.

003 interier rodinny dom lubina pavlech architekti

Otvorený strešný priestor dopĺňajú zavesené svetelné gule.

Oproti pôvodnému návrhu sa priestor kuchyne zväčšil odstránením malej komory. Kuchynská linka s ostrovčekom je navrhnutá v bielej farbe v kombinácii s drevom. Zástena kuchynskej linky je tvorená bielym geometricky vzorovaným obkladom. V horných skrinkách je navrhnutý zabudovaný digestor.

004 interier rodinny dom lubina pavlech architekti

Pohľad na obývačku, v pozadí jedálenské sedenie so sedením v okne.

Na kuchyňu nadväzuje jedálenská časť a jej výrazovým architektonickým prvkom je sedenie v okne. Drevený dekor lavice lemuje ostenie celého okna. Jedálenský stôl takisto dopĺňajú stoličky, ktoré sú z časti čalúnené.

Obývačka pozostáva zo sivej sedačky, pohodlného kresla, žltého taburetu, konferenčného stolíka, koberca a nábytkovej zostavy. Tá je tvorená na mieru navrhnutou knižnicou a spodnými skrinkami, ktoré sa nachádzajú pod televízorom. Za sedacou súpravou je umiestnený pracovný stôl a z obývacieho priestoru je navrhnutý priamy vstup na terasu.

005 interier rodinny dom lubina pavlech architekti

Pohľad na kuchyňu.

Celý priestor je doplnený troma zavesenými čiernymi guľatými svietidlami, ktoré sa nachádzajú nad jedálenským stolom, kuchynským ostrovčekom a obývacím priestorom.

008 foto lubina stara tura pavlech architekti

Výhľad z domu. Pohľad na dedinku Lubina - Hrnčiarové a krásnu prírodu v jej okolí. foto: Marek Pavlech

Aj v tomto prípade sa znovu potvrdilo, že dobrý projekt rodinného domu počíta už aj s interiérom. Myslím tým, že už počas návrhu domu treba zadefinovať kde bude úložný priestor, ako bude približne vyzerať interiér, koľko voľného miesta bude medzi nábytkami, či je priestor pre manipuláciu a prechod, či je dostačujúca veľkosť kuchyne, atď. Poviete si, veď to by malo byť samozrejmé. Malo, ale nebýva. Bolo to tak aj v tomto prípade. Ak by bol dom v dennej časti minimálne o pol metra širší, všetko by bolo jednoduchšie. Nehovoriac o vyššie spomenutých ďalších bodoch. My by sme na tento typ dispúozície a šírku priestoru odporučili skôr priečne radenie dispozície, tak ako je to naznačené vo vývojových škiciach. Klienti trvali na zachovaní pozdĺžneho radenia. Výsledok je ale dobrý a hlavné je to, že klienti sú spokojní.

 

Text: Marek Pavlech 

Autori: Marek Pavlech, Daniela Uková

Miesto: obec Lubina - časť Hrnčiarové, okres Nové Mesto nad Váhom

Návrh: 2018

 

 

logo velke