Z vodárne rodinný dom

Budova bývalej vodárne sa nachádza na kopci, vedľa (v teréne) zapustených nádrží – vodojemov. V posledných rokoch stratila svoju funkciu. Pôvodne slúžila ako technická, administratívna a čiastočne aj obytná stavba. Súčasný majiteľ ju s pozemkom kúpil hlavne kvôli prostrediu, výhľadom a celkovému dojmu, ktorý dom na neho zanechal. Rozhodol sa pre konverziu.

029 konverzia vodarne na rodinny dom povodny stav

Dom na kopci, nad mestom Stará Turá. V pozadí výšková budova Chirany. Existujúci, pôvodný stav. Foto majiteľa.

030 konverzia vodarne na rodinny dom stara tura pavlech architekti

 Čelná fasáda. Existujúci, pôvodný stav. Foto majiteľa.

Budova vodárne je pomerne vysoká, trojpodlažná stavba zastrešená plytkou sedlovou strechou. V prostredí nevyzerá ozrutne. Opticky jej pomáha svažitý terén a vysoká zeleň v tesnej blízkosti, zložená prevažne z briez, borovíc a smrekov.

028 konverzia vodarne na rodinny dom stara tura povodny stav pavlech architekti

Budova prešla viacerými prestavbami, pri ktorých sa čiastočne menila dispozícia a aj funkcia. Prvé podlažie slúžilo prevažne pre skladové priestory, technické priestory s čerpadlami, rozvodnými skriňami atď. Druhé podlažie slúžilo ako šatne, sprchy a zázemie zamestnancov, vodárov pôsobiacich v teréne. Tretie podlažie obsahovalo kuchynku, kanceláriu, hygienu a príležitostné ubytovanie zamestnancov.

Zadaním konverzie a rekonštrukcie bola zmena funkcie budovy z technickej (inžinierskej) a administratívnej na funkciu obytnú, na rodinný dom. S majiteľom sme sa zhodli, že chceme v čo najväčšej miere zachovať vodáreň. Budova je v dobrom stave, preto sme chceli búrať len nevyhnutné.

031 konverzia vodarne na rodinny dom vyhlad stara tura pavlech architekti

Bývalá budova miestnych vodární v Starej Turej sa nachádza nad mestom v krásnom prostredí. Čarovné výhľady sú kam sa len pozriete. Na mesto s dominantou výškovej budovy Chirana, na okolitú prírodu, Biele Karpaty, lesy nad rekreačnou oblasťou Dubník, výbežok  Malých Karpát s Čachtickým hradom a v tesnej blízkosti , v susedstve, obora s danielou zverou. Jednoducho je si z čoho vyberať. Foto majiteľa.

017 konverzia vodarne na rodinny dom stara tura situacia pavlech architekti

Situácia - navrhovaný stav. Objekt vodárne sme zachovali. Pripojili sme prístavbu garáže (a vstupu s terasou na streche) z juhozápadnej strany. Druhou prístavbou je prístavba jedálne (a nad ňou spálne) zo severovýchodnej strany. Prístavby sa akokeby obmotali okolo pôvodnej vodárne. Rodinný dom doplnil menší objekt s dielňou a pivnicou. Sad a úžitková záhrada na jednej strane, relaxačná časť záhrady na strane druhej, pod korunami stromov. Bazén možno v budúcnosti umiestniť do svahu, do priestoru medzi garáž a pivnicu, v náväznosti na schodisko z terasy.

001 konverzia vodarne na rodinny dom jazierko stara tura zahrada pavlech architekti blog

Vizualizácia - pohľad na prístavbu. Na jedáleň nadväzuje väčší balkón, tzv. "kávičkáreň" prístupná tiež zo schodiskového priestoru.

Pod korunami stromov. Pod navrhovanou prístavbou vznikol zaujímavý priestor. Nový krytý priestor môže poslúžiť pre záhradnú oslavu, grilovanie, posedenie s rodinou, alebo priateľmi. Snažili sme sa čo najviac stromov zachovať. Dve-tri slabšie borovice museli síce ustúpiť prístavbe, ale ostatné zostalo. Túto časť záhrady sme doplnili prírodným jazierkom s leknami, trávami, bahennou a vodnou zeleňou. Jazierko navrhujeme aj zarybniť. Súkromie tejto časti, ktorá je v kontakte s cestou, zabezpečí živý hrabový plot.

018 konverzia vodarne na rodinny dom stara tura pavlech architekti 1np

Prvé nadzemné podlažie tvorí krytý vstup - závetrie, ďalej zádverie s dostatkom úložného priestoru. Dve samostatné hosťovské izby, menšia hygiena, chodba a pracovňa. Schodiskový priestor sme zmenili. Strmé jednoramenné schodisko sme nahradili plytším dvojramenným. Navrhli sme tiež predprípravu na výťah. Natočenie priestrannej trojgaráže je zámerné. Investor nechcel priamy vchod z cesty do garáže. Vznikol tak zaujímavý priestor medzi garážou a dielňou, akýsi dvor. Tento dvor môže pri menšej úprave poslúžiť aj ako tanečný parket.  

002 konverzia vodarne na rodinny dom jazierko zahrada stara tura pavlech architekti blog

Relaxačné miesto. Siesta v húpacej sieti, opekanie v ohnisku, pozorovanie života v jazierku, posedenie s rodinou, či priateľmi. Vizualizácia záhrady s výhľadom na okolie.

032 konverzia vodarne na rodinny dom vyhlad stara tura pavlech architekti

Pohľad z miesta nad domom. Čachtický hrad v pozadí. Zdroj: súkromé foto.

033 konverzia vodarne na rodinny dom vyhlad stara tura pavlech architekti

Výhľad spred domu. Mesto Stará Turá s výškovou budovou Chirany, Malé Karpaty s Čachtickým hradom, Myjavská pahorkatina. Zdroj: súkromné foto.

003 konverzia vodarne na rodinny dom jazierko gril stara tura pavlech architekti blog

Pohoda v záhrade. Pod korunami stromov. Vizualizácia.

019 konverzia vodarne na rodinny dom stara tura pavlech architekti 2np

Denná časť domu

Na druhom nadzemnom podlaží sa po prekonaní schodiska nachádza priestranná obývacia izba s veľkými oknami smerujúcimi k najkrajším výhľadom. Vytvorením veľkého otvoru do nosnej steny sa priestor prepojil s kuchyňou. Opticky miestnosti od seba oddeľuje portál tvorený nosníkom, ktorý umožnil vytvorenie otvoru. Časť kuchyne môže tvoriť salónik s klavírom a knižnicou. Za knižnicou je skrytá predsieň s umývadlom a toaleta. Okno v časti "salóniku" je navrhnuté tak, aby sa v ňom dalo pohodlne sedieť, prípadne ležať, čítať knihu, počúvať hudbu a oddychovať. Vstavaná nábytková zostava prechádza plynule od knižnice cez vstavaný diván v okne až do kuchynskej zostavy s ostrovčekom. Z kuchyne sa dostávame do jedálne, ktorá sa nachádza už v novej prístavbe. Pred jedálňou sme navrhli väčší balkón, alebo ak chcete terasu, ktorú nazývame "kávičkáreň". 

Prístavbu s jedálňou sme na tomto mieste umiestnili kvôli myšlienke, alebo zážitku zo stolovania v korune stromov. Hlavnú zásluhu na tom majú tri krásne brezy. K jedálni sa neskôr pridala o poschodie vyššie spálňa. Čo tak aj spať na strome? A bolo.

004 konverzia vodarne na rodinny dom celny pohlad ulica stara tura pavlech architekti blog

Majiteľovi sa páčia dva typy architektúry. Minimalistická kubická architektúra a architektúra inšpirovaná americkým architektom F.L.Wright-om. V závere prevážila tá druhá. S ňou prišla logicky aj požiadavka na horizontálne dosky - balkóny. Nám sa horizontalita hodila kvôli vyváženiu výšky pôvodnej vodárne. Balkónové dosky by boli samotné, len so zábradlím nudné, použili sme drevené lamely. S lamelami sme uvažovali aj skôr, pri predošlých variantoch. V tomto prípade nám pomohli vytvoriť, spolu s doskami, akúsi samostatnú predsadenú hmotu. Uvažujeme, že by lamely tvorili posuvný panel, ktorý by bolo možné zaaretovať na mieste podľa potreby tienenia.

Pôvodné časti, pôvodná hmota vodárne je omietnutá na bielo. Nové časti sú šedé, doplnené drevom. 

005 konverzia vodarne na rodinny dom celny pohlad stara tura pavlech archiekti blog

Z návrhu sa dá ľahko prečítať pôvodná budova vodárne. Doplnili sme ju prístavbou jedálne a spálne na severovýchodnej strane a prístavbou garáže s terasou (na streche) na juhozápadnej strane domu. Smerom do ulice a na juhozápad sme pridali konštrukcie balkónov s drevenými vertikálnymi lamelami. Lamely tiež pomohli zvýrazniť vstup. Vizualizácia pavlech architekti.

020 konverzia vodarne na rodinny dom stara tura pavlech architekti 3np

Nočná časť domu.

Na treťom podlaží sa nachádzajú dve detské izby, spoločná kúpeľňa, žehliareň s práčovňou a rodičovská časť so spálňou, šatníkom a vlastnou kúpeľňou.

Špeciálnou požiadavkou bola žehliareň a práčovňa. Investor chcel priestor v nočnej časti domu, pri izbách a s výhľadom.

006 konverzia vodarne na rodinny dom okolie stara tura pavlech architekti

Vizualizácia konverzie. Dom nad mestom. Krajina na dlani.

021 konverzia vodarne na rodinny dom stara tura pavlech architekti 4np

Strecha.

Po pomyselnom zhodení plytkej väzníkovej sedlovej strechy stačilo dorovnať múry povalového priestoru do roviny a potrebnej výšky. Vzniklo tak prirodzené zábradlie a terasa na streche. Zo strechy je možný výhľad aj na opačnú stranu, na stranu Bielych Karpát s Veľkou Javorinou. Súkromná rozhľadňa 360 stupňov. Opaľovanie na lehátkach, cvičenie, vírivka, či teleskop a pozorovanie nočnej oblohy. To všetko umožňuje strecha.

007 konverzia vodarne na rodinny dom okolie dron stara tura pavlech architekti blog

Vizualizácia konverzie vsadená do fotografie z drona. Zdroj: súkromné foto majiteľa.

009 konverzia vodarne na rodinny dom dron stara tura pavlech architekti blog

Čelná fasáda. Vizualizácia konverzie vsadená do fotografie z drona. Zdroj: súkromné foto majiteľa.

010 konverzia vodarne na rodinny dom dron stara tura cintorin pavlech architekti

Budova vodárne je pomerne vysoká, trojpodlažná stavba zastrešená plytkou sedlovou strechou. V prostredí nevyzerá ozrutne. Opticky jej pomáha svažitý terén a vysoká zeleň v tesnej blízkosti, zložená prevažne z briez, borovíc a smrekov. Vizualizácia konverzie vsadená do fotografie z drona. Zdroj: súkromné foto majiteľa.022 konverzia vodarne na rodinny dom stara tura rez pavlech architekti

Výťah sa naozaj v budúcnosti zíde. Dom je vysoký. Pozdĺžny rez.

012 konverzia vodarne na rodinny dom stara tura pavlech architekti

Pohľad zo záhrady. Vizualizácia pavlech architekti.

023 konverzia vodarne na rodinny dom stara tura rez pavlech architekti

013 konverzia vodarne na rodinny dom stara tura interier pavlech architekti

Výhľad z obývačky. Naznačenie základného interiéru vyplývajúceho z dispozičného riešenia. Sedačku a kreslo dopĺňa sedenie v okne. Ďalšie detaily doplní návrh interiéru, architektonická štúdia interiéru.

014 konverzia vodarne na rodinny dom stara tura interier pavlech architekti

015 konverzia vodarne na rodinny dom stara tura interier pavlech architekti

Vytvorením veľkého otvoru do nosnej steny sa priestor prepojil s kuchyňou. Opticky miestnosti od seba oddeľuje portál tvorený nosníkom, ktorý umožnil vytvorenie otvoru. Časť kuchyne môže tvoriť salónik s klavírom a knižnicou. Za knižnicou je skrytá predsieň s umývadlom a toaleta. Okno v časti "salóniku" je navrhnuté tak, aby sa v ňom dalo pohodlne sedieť, prípadne ležať, čítať knihu, počúvať hudbu a oddychovať. Vstavaná nábytková zostava prechádza plynule od knižnice cez vstavaný diván v okne až do kuchynskej zostavy s ostrovčekom. Vizualizácia pavlech architekti.

016 konverzia vodarne na rodinny dom stara tura jedalen pavlech architekti

Stolovanie v korunách stromov. Z kuchyne sa dostávame do jedálne, ktorá sa nachádza už v novej prístavbe. Pred jedálňou sme navrhli väčší balkón, alebo ak chcete terasu, ktorú nazývame pracovne "kávičkáreň".

024 konverzia vodarne na rodinny dom stara tura pohlady pavlech architekti

025 konverzia vodarne na rodinny dom stara tura pohlady pavlech architekti

026 konverzia vodarne na rodinny dom stara tura pohlady pavlech architekti

027 konverzia vodarne na rodinny dom stara tura pohlady pavlech architekti

018B konverzia vodarne na rodinny dom pavlech architekti terasa

Dom má viacero zákutí, väčších a menších terás. Miesta pre rôzne príležitosti, časti dňa, rôzne aktivity. 

Čo sme zbúrali a čo sme pristavili, nadstavili, dostavili prezentuje krátke video a doplňujúci blog.

Štúdia a proces tvorby nám postupne ukazoval stále nové a nové možnosti. Postupne sme vypracovali viacero variantov. Pomyselná krivka s kreatívnymi nápadmi a zaujímavou architektúrou každým variantom stúpala, ale s tým rástla aj suma za celkovú rekonštrukciu. Predposledný variant bol výborný, ale aj najdrahší. Bolo treba pribrzdiť. Finálny variant vo veľkej miere zachováva pôvodnú budovu vodárne, je racionálny, so všetkým čo investor vyžadoval a navyše s prijateľným rozpočtom. 

MP

 

Autori: Ing.arch.Marek Pavlech

Spolupráca: Ing.arch.Mária Rakúsová, Ing. Katarína Pavlíková

Návrh: 2019 - 2020

 

 

logo velke