Rekonštrukcia rodinného domu vo Veľkom Kýri

Veľký Kýr je pomerne veľká obec, ktorá sa nachádza v okrese Nové Zámky. Zadanie na rekonštrukciu rodinného domu sme dostali v marci tohto roka. Počas procesu navrhovania architektonickej štúdie sa majitelia rozhodli dom s veľkou záhradou predať. Dom je teda na predaj.

001 velky kyr rekonstrukcia rodinneho domu povodny stav

pôvodný stav, pohľad z ulice

Pôvodný dom, ktorý sa rozhodli rodičia majiteľov rekonštruovať a nadstaviť, bol klasický "štvorec" so stanovou strechou. Po nadstavbe a prístavbe nadobudol tvar a vzhľad, ktorý sa nezmenil do dnešného dňa. Majitelia sa preto rozhodli dom zrekonštruovať.

 002 velky kyr rekonstrukcia rodinneho domu povodny stav dvor

pôvodný stav, pohľad zo záhrady

003 velky kyr rekonstrukcia rodinneho domu povodny stav

pôvodný stav, pôdorys 1.NP - podklad pre rekonštrukciu, 1979 

Dom bol po rekonštrukcií v 80. rokoch trojgeneračný. Predné dve izby (napravo) slúžili ako "samostatný bytík" pre starých rodičov.

004 velky kyr rekonstrukcia rodinneho domu povodny stav

pôvodný stav, pôdorys 2.NP - podklad pre rekonštrukciu, 1979 

005 velky kyr rekonstrukcia rodinneho domu navrhovaný stav

náš návrh, 2016 - pohľad zo susedného pozemku

V návrhu sme spravili viacero dispozičných zmien a "rošád". Prvou bolo vytvorenie zádveria, ktoré v dome chýbalo. Pôvodne sa vstupovalo hneď do haly. Kuchyňu sme zachovali, ale zväčšili a presvetlili prepojením s novou obývačkou. Pôvodnú obývaciu izbu nahradila spálňa s veľkým šatníkom. Na mieste novonavrhovanej obývačky s jedálenským stolom boli pôvodne už spomínané izby starých rodičov. Novým návrhom vznikol prepojený otvorený hlavný obytný priestor pozostávajúci s obývacej, jedálenskej a kuchynskej časti, ktorá je z časti od ostatných dvoch oddelená.

006 velky kyr rekonstrukcia rodinneho domu navrhovaný stav

Navrhovaný stav, pôdorys 1.NP 

007 velky kyr rekonstrukcia rodinneho domu navrhovaný stav

Navrhovaný stav, pohľad z dvora

Novým návrhom sme chceli dve hmoty, ktoré spolu tvoria dom od seba oddeliť. V "tehličkovej" časti sa okrem spálne nachádza samostatne prístupný sklad, ktorý môže slúžiť ako letná kuchynka a pivničné priestory. Dom má dve veľké pivnice, v ktorých sa ešte donedávna vyrábalo víno. Pred túto časť, ktorá je priaznivo nastavená slnečným lúčom,sme navrhli krytú terasu, "gánok" s odkazom na ľudovú architektúru.

008 velky kyr rekonstrukcia rodinneho domu navrhovaný stav

Navrhovaný stav, pôdorys 2.NP

Na druhom nadzemnom podlaží bolo zmien menej. Dve detské izby sme zachovali, ale zmenili sme ich zariadenie. Pôvodnú spálňu rodičov sme zmenšili a vytvorili pracovňu. Jej zmenšením sme vytvorili druhý vstup na strechu, ktorá by sa mohla premeniť na "zelenú terasu".

 

009 velky kyr rekonstrukcia rodinneho domu navrhovaný stav

010 velky kyr rekonstrukcia rodinneho domu navrhovaný stav vizualizacia

011 velky kyr rekonstrukcia rodinneho domu navrhovaný stav

Návrh, vizualizácie

 

text: Marek Pavlech

návrh: pavlech architekti

spolupráca: Jana Kubicová  

 

Logo 1200x630 transp