Google+
pavlech architekti Záhradné jazierka sú obľúbeným prvkom záhrad. Často tvoria centrum celého priestoru. Ponúkame vám návod na vytvorenie jazierka prírodného charakteru a jeho premenu na dobre fungujúci vodný prvok.

"Bio" záhradné jazierko, Stará Turá

Autor Marek Pavlech
Spoluautor Ing. Valéria Pavlechová
Miesto Stará Turá, okres Nové Mesto n/V
Úžitková plocha 10m2
Realizácia 2010, 2011
Charakter exteriér rodinného domu
  • 2010
  • Exteriér
  • Marek Pavlech
  • Stará Turá, okres Nové Mesto n/V

Záhradné jazierka sú obľúbeným prvkom záhrad. Často tvoria centrum celého priestoru. Ponúkame vám návod na vytvorenie jazierka prírodného charakteru a jeho premenu na dobre fungujúci vodný prvok.

viac info v časopise Urob si sám

Vo fotodokumentácií je zachytená štvrtá sezóna (leto 2014) a siedma sezóna (jar 2017).

Zaujimavosťou je, že v zime 2016/ 2017 sa poškodila fólia a jazierko sa muselo pred novou sezónou komplet prerobiť. Menil sa relief, menili sa geotextílie, fólia. Obávali sme sa, že týmto zásahom sa jazierko bude spamätávať minimálne rok až dva. Tým, že sme pri demontáži jazierka odoberali celé trsy a koberce rastlín a následne pri sadení sme tieto koberce nerozoberali na malé kúsky, biosystém zostal zachovaný. Na posledných fotografiách teda môžete vidieť, že jazierku tento výrazný zásah neuškodil a hned na jar 2017 bola voda čistá, všetky rastliny prežili a systém pokračoval tak, akokeby sa nič nestalo. Naďalej je to takmer bezúrdržbové prírodné jazierko, bez prídavných technológií...