Google+
pavlech architekti Dom sme navrhli, v prevažnej časti, ako drevostavbu. Konštrukciu tvorí stĺpikový systém. Určitou špecialitou tohto domu je, že denná časť je nad nočnou. Do spální teda zostupujeme o poschodie nižšie. Toto riešenie vychádza z terénu pozemku, orientácií k s

Dom s kukaňou, Devín

Autor Ing.arch. Marek Pavlech
Spoluautor Ing. Katarína Pavlíková
Miesto Devín, Bratislava
Úžitková plocha 124m2
Realizácia 2019
Charakter novostavba
  • 2018
  • Architektúra
  • Ing.arch. Marek Pavlech
  • Devín, Bratislava

Oblasť Gronárskej ulice a jej okolia v Devíne mala dlhé roky rekreačný charakter. Malé chatky, záhrady, menšie sady a vinohrady. Dnes, postupom času, sa charakter mení. Na menších pozemkoch malé chaty a záhradné domčeky striedajú vačšie rodinné domy. Rekreačnú funkciu strieda obytná.

Tak je to aj v našom prípade. Na pozemku sa v zadnej časti nachádza staršia záhradná chatka, ktorá je dodnes využívaná. Vznikla však požiadavka na jej rekonštrukciu a zväčšenie. Chata mala byť navrhnutá tak, aby mohla byť časom trvalo obývaná.
Celá oblasť je kopcovitá a prístupná po strmých úzkych cestách.

Pozemok je celý svažitý, hlavne v zadnej časti je pomerne strmý. Nový objekt domu, chaty sme osadili na dve nosné steny z pôvodnej chatky. Dom sme navrhli, v prevažnej časti, ako drevostavbu. Konštrukciu tvorí stĺpikový systém. Určitou špecialitou tohto domu je, že denná časť je nad nočnou. Do spální teda zostupujeme o poschodie nižšie. Toto riešenie vychádza z terénu pozemku, orientácií k svetovým stranám a z dlhoročných skúseností majiteľky, ktorá nám presne ukázala kde sa slnko "dostane" a kde nie. Podľa toho sme umiestnili terasu a dennú časť.

Na celý dom sme použili drevený obklad. Drevo navrhujeme ošetriť opálením. je to stará tradičná japonská technika úpravy povrchu dreva. Nazýva sa Shou sugi ban...