Google+
pavlech architekti Domy z lodných kontajnerov sú pre architekta výzvou. Môže vzniknúť zaujímavá modulárna architektúra. Takýto dom si ale nepostaví každý, treba na to nadšenca, fanúšika netradičného bývania.

Kontajnerový rodinný dom "Z"

Autor Ing.arch. Marek Pavlech, Ing.arch. Michal Paulišin
Spoluautor Ing. Peter Bodnár
Miesto Kyselica, okr.Dunajská Streda
Úžitková plocha 133,63 m2
Realizácia 2017
Charakter novostavba
  • 2015
  • Architektúra
  • Ing.arch. Marek Pavlech, Ing.arch. Michal Paulišin
  • Kyselica, okr.Dunajská Streda

Rodinný dom z lodných kontajnerov je akýmsi menším bratrancom šesť-kontajnerového RD, ktorý sme navrhovali pred ním. Tento dom sa skladá zo štyroch dvanásť metrových kontajnerov v dvoch podlažiach. Hmota domu s vysunutím druhého podlažia vytváza od ulice písmeno "Z".

Domy z lodných kontajnerov sú pre architekta výzvou. Môže vzniknúť zaujímavá modulárna architektúra. Takýto dom si ale nepostaví každý, treba na to nadšenca, fanúšika netradičného bývania. 

Vstupom do domu sa dostávame do zádveria, ďalej do chodby, kde je napravo priznané schodisko  a pod ním skrine s úložným priestorom. Naľavo je tzb a wc so sprchovým kútom, teda malá kúpeľnička. Hlavný obytný priestor tvorí otvorená kuchyňa, jedáleň a obývačka. Na tento priestor v exteriéri nadväzujú dve terasy. Na druhom podlaží sa nachádzajú dve izby, spoločná kúpeľňa a rodičovská spálňa. Zaujímavosťou spálne je jej západná časť s malou knižnicou a miestom na čítanie v okne. Terasa druhého podlažia je prístuná iba cez  jednu z izieb...

Kontajnerové domy majú veľa plusov ale aj mínusov, ktoré spomínaný nadšenec akceptuje. Zaujímavé je, že vedia byť mobilné, ak sa s tým počítalo už pri návrhu, dajú sa postaviť do týždňa a základ tvoria opotrebované kontajnery.

Viac info v našom blogu.