Google+
pavlech architekti Tento domček sme navrhli ako drevostavbu s rozmermi 4,6m na 9,6m. Takmer všetky časti sú navrhnuté modulovo, aby sme čo najviac eliminovali zrezávanie a stým spojenú väčšiu pracnosť a odpady z materiálov.

Rodinný dom "35"

Autor Ing.arch. Marek Pavlech
Spoluautor Ing.arch. Michal Paulišin, Ing. Peter Bodnár
Miesto Nové Mesto n/V
Úžitková plocha 69,15 m2
Realizácia 2017
Charakter drevostavba
  • 2016
  • Architektúra
  • Ing.arch. Marek Pavlech
  • Nové Mesto n/V

V Novom Meste n/v sme navrhli, na rodinnom pozemku po starých rodičoch, malý, útulný dom pre mladú ženu. Navrhli sme ho s výhľadom do budúcnosti, čiže dom pre mladú rodinu.

Hlavnou požiadavkou bolo navrhnúť a zrealizovať dom do 35 tisíc eur, dom menší, ale so všetkým čo k tomu patrí.

Zvolili sme dvojpodlažný dom, jednoduchej hmoty s pultovou strechou. Tento domček sme navrhli ako drevostavbu s rozmermi 4,6m na 9,6m. Takmer všetky časti sú navrhnuté modulovo, aby sme čo najviac eliminovali zrezávanie napr. Z OSB dosiek, tepelnej izolácie a stým spojenú väčšiu pracnosť, odpady (zvyšky) materiálov.

Navrhovaný domček sme na nepravidelnom pozemku umiestnili čo najviac k severnej strane pozemku v náväznosti na prístupovú komunikáciu zo severozápadnej strany.

Po vstupe do domu sa nachádza zádverie, z ktorého sa dostávame do spojenej kúpeľne s wc. (toto riešenie investorke vyhovuje, ale dalo by sa vstupovať do kúpeľne aj z hlavného obytného priestoru.) Zo zádveria sa dostávame do hlavného obytného priestoru, ktorý pozostáva z obývacej časti, jedálenskej časti a kuchyne.  Kuchyňa je umiestnená na severnej stene, pod schodiskom a plynule prechádza do skriňovej zostavy.

Na južnej stene, kúsok od jedálenského stola, sme navrhli krbové kachle, ktoré budú využívané celoročne, ale hlavne v prechodnom období. Ako hlavný zdroj tepla je navrhnutý plynový kotol.

Jedálenská časť je prepojená z drevenou terasou cez otváravé okno. Schodiskom sa dostaneme na 2.np. Otvorený priestor bude slúžiť ako študovňa a pracovňa. Naľavo je spálňa, napravo detská izba. Dom je jednoduchý a účelný, počítali sme s každým centimetrom štvorcovým.

V západnej časti pozemku sme navrhli úžitkovú záhradu v kombinácií s kvetmi, letničkami a ovocnými krami. Vinič sme pre dostatok južného a západného slnka umiestnili na plot susediaci s prístupovou komunikáciou. 

Záhradný gril , oproti terase je obkolesený ovocnými stromami, ktoré doplňajú "alej" staršich stromov na juhovýchodnej strane pozemku. Z tejto strany je pozemok taktiež prístupný.

Stromy sú veľmi dôležité pre tienenie južnej fasády domu v letnom období. Na juhovýchodnej strane pozemku, bližšie k domu, sme umiestnili černice, maliny, vinič a menšie ovocné kry - ríbezle a egreše. Týmto je záhrada pestrá a pri prechádzaní každá časť záhrady ponúka niečo iné.

V základnom variante je dom omietnutý, v bielej farbe. Rozhodli viacmenej financie. Vypracovali sme však aj možné riešenie s dreveným obkladom. Investor sa preň môže rozhodnúť aj neskôr...

 viac info o realizácií nájdete v našom blogu.