Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/1/7/17cdd988-ecdc-4f51-9b07-4d0eb074415a/pavlecharchitekti.sk/web/wp-content/plugins/unyson/framework/helpers/general.php on line 1275
Chata JK, Jedľové Kostoľany - pavlech architekti

Chata JK, Jedľové Kostoľany

Zadanie

Zadaním architektonickej štúdie bol návrh rekreačnej chaty v mierne svahovitom teréne. Pozemok sa nachádza v extraviláne obce Jedľové Kostoľany, na severe zlatomoraveckého okresu. Jedľové Kostoľany sa nachádzajú v údolí zovretom zo severu pohorím Tribeč a z juhu Pohronským Inovcom.

Riešený pozemok je mierne svahovitý s orientáciou severozápad – juhovýchod. Z východnej strany vedie spevnená komunikácia z obce smerom na na miestnu časť Borisko. Z juhu pozemok susedí s nespevnenou komunikáciou vedúcou k Areálu zdravia a na severozápadnej strane v údolí sa nachádza les. Cez pozemok vedie vedenie vysokého napätia s ochranným pásmom 10 metrov od krajného  vodiča.

Návrh

Návrh pozostáva z dvoch samostatných objektov. Prvým objektom je jednopodlažná chata s plytkou sedlovou strechou a terasou. Druhým objektom je garáž s podpivničením, ktorá má sedlovú strechu a slúži nielen na parkovanie automobilu a záhradnej techniky ale ponúka aj skladové a pivničné priestory. Oba objekty sú osadené pozdĺžne na svah tak, aby boli potrebné čo najmenšie terénne úpravy a aby boli zachované aj čo najlepšie výhľady z obytnej časti chaty. Objekty sú situované v severnej časti pozemku.

Situácia

Vjazd na pozemok je situovaný zo severovýchodnej strany priamo z asfaltovej komunikácie, ktorá vedie z obce smerom na Borisko. Príjazdová komunikácia k navrhovaným objektom je riešená ako spevnená mlatová plocha a je v maximálnej možnej miere vedená mimo ochranného pásma vysokého napätia. Pred objektom garáže je mierne rozšírená, aby bola zabezpečená plocha na otáčanie a manipuláciu. Od garáže k chate sa spevnená plocha mierne zarezáva do terénu – v tejto časti je riešený oporný múr z miestneho kameňa. Spevnená plocha je ukončená za hlavným vstupom do chaty.

Chata

Plytká sedlová strecha chaty má asymetrický tvar. Na juhovýchodnej fasáde slúži presah strechy na prekrytie hlavného vstupu a na severozápadnej fasáde, kde je presah väčší a slúži na celoplošné prestrešenie terasy, ktorá sa nachádza po celej dĺžke fasády. Fasáda chaty je navrhnutá v drevenom obklade. Okenné otvory sú doplnené drevenými okenicami, ktoré slúžia na zabezpečenie chaty počas neprítomnosti majiteľa. Strešná krytina je zhotovená z falcovaného plechu tmavo šedej farby. V rovnakom farebnom vyhotovení sú aj klampiarske prvky a okenné rámy.

Dispozícia chaty

Hlavný vstup so zádverím je situovaný z juhovýchodnej strany, aby bolo možné využiť severozápadnú fasádu kvôli výhľadom a veľkým determinantom bol aj samotný terén pozemku. Zo zádveria sa dostávame do hlavného obytného priestoru chaty – obývacej izby s kuchyňou a jedálňou. Táto časť chaty je otvorená až po krov a je prepojená veľkými zaskleniami – francúzskymi oknami s terasou. Atmosféru priestoru dotvára kachlová piecka umiestnená v obývacej časti. Z tohto priestoru je ďalej prístupná spálňa a chodba, z ktorej je prístupná ďalšia izba, kúpeľňa a samostatné WC. Z kuchynskej časti je prístupná komora/TZB miestnosť. Z obytného priestoru je možné sa rebríkom dostať na neobytné medziposchodie so skladom, ktoré je možné využiť na príležitostné prespanie v prípade väčšieho počtu hostí. V tejto časti sú navrhnuté aj strešné okná, ktorými sa denné svetlo z juhovýchodu dostáva do hlavného obytného priestoru.

Chata je riešená ako drevostavba. Nosný systém pozostáva z drevenej stĺpikovej konštrukcie, ktorá je posadená na železobetónovej doske. Stropy sú drevené trámové s dreveným záklopom. Strecha chaty pozostáva z dreveného krovu. Terasa chaty je založená na železobetónových pätkách kruhového prierezu.

Garáž a pivnica

Objekt garáže s pivnicou je vizuálne pripodobnený chate. Opakuje sa na nej drevený obklad, okno s drevenou okenicou  a krytina strechy vo falcovanom plechu tmavo šedej farby. Objekt slúži primárne pre parkovanie automobilu a záhradnej techniky. V podzemnom podlaží sa nachádza pivnica, ktorá je prístupná exteriérovým schodiskom zo západnej strany. Pre skladovanie je možné využiť aj priestor pod krovom. Juhovýchodná strešná rovina garáže slúži na umiestnenie fotovoltaických panelov.

V susedstve sme navrhli chalupu – usadlosť jedľové Kostoľany.

 

Autori
Ing.arch. Marek Pavlech, Ing.arch.David Repiský, Ing.arch. Mária Rakúsová
Miesto
Jedľove Kostoľany
Plocha
110 m2
Návrh
2022
Realizácia
2025 - 2026
Charakter
Novostavba
Kategória