Čučoriedková farma, Berry Farm

Areál Berry Farm

Pozemok, na ktorom sa nachádza čučoriedková farma má celkovú rozlohu 3,2 ha. Čučoriedková plantáž zaberá 1 ha a nachádza sa v západnej časti rozsiahleho pozemku. Majitelia farmu postupne rozširujú a vysádzajú na ďalšej ploche stromy a kry ako orechy, liesky, gaštany, marhule, moruše a ďalšie drobné ovocie. V malom lesíku v juhovýchodnej časti chovajú včely a vyrábajú vlastný med.

Majitelia sa dostali do bodu, keď pre ďalší rozvoj farmy potrebujú vyriešiť väčšie skladové, pivničné, výrobné a predajné priestory. Potrebujú tiež vyriešiť zázemie pre zamestnancov, kancelárie a ubytovanie správcu areálu.

Areál je pripojený na elektrickú sieť. Voda je zabezpečená zo studne hĺbkovým vrtom. Kanalizácia je napojená do žumpy.

Dom správcu areálu

V strednej časti pozemku, na jeho východnej strane, v kontakte s lesíkom sme navrhli dom správcu areálu. Je to v podstate komplex troch budov, dvoch domov a garáže. Budúci investori a majitelia farmy mali jasno už pri zadaní štúdie. Vedeli čo chcú. Ukázali nám aj okraj lesíka. „Tam by mohol byť dom.“ Zadanie bolo presné, ale nie príliš konkrétne a tak by to malo byť. Jedna z požiadaviek bola, že dom by mohol byť kamenný…
Zaujímavosťou konceptu domu je, že sme tri samostatné objekty spojili do jedného celku. V prípade domu aj stodoly sme vychádzali z tradičnej ľudovej architektúry, s využitím moderných súčasných prvkov.
Dva domy sme zastrešili spoločnou sedlovou strechou a medzi nimi vznikla krytá terasa s možnosťou grilovania, tzv. podnávratie. Hosťovský dom sme navrhli ako drevostavbu, hlavný dom je kamenný (murovaný s kamenou prímurovkou). Medzi hlavným domom a garážou sme umiestnili rampu, ktorou sa dostávame do pivničných a skladových priestorov. Všetky tri objekty sú podpivničené v celej ploche. Medzerami – podnávratím a rampou sme túto „trojíčku“ súčasne odľahčili, aby nevyzerala príliš mohutne.

Hlavný dom

Do domu sa dostávame, tak ako aj do hosťovského domu, z krytého priestoru podnávratia, ktoré je súčasne akýmsi závetrím. Z tohto priestoru sa vieme dostať schodiskom do pivničných priestorov. Po vstupe nasleduje zádverie a malá kúpeľňa s WC. Po vstupe do dennej časti prechádzame otvoreným priestorom – cez kuchyňu a jedáleň do obývacej časti. V rohu za kuchyňou sa nachádza komora. Nad zádverím, malou kúpeľnou, kuchyňou a komorou sa v podkrovnom priestore nachádza povala, skladový priestor prístupný strmými rebríkovými schodmi z priestoru podnávratia. Priestor nad jedálňou s kachlicovou pecou a obývačkou je otvorený až po strechu. Za obývačkovou drevenou stenou sú umiestnené drevené schody na galériu, ktorá bude slúžiť ako pracovňa. Pod galériou sa nachádza spálňa, menší šatník a kúpeľna. Z pracovne sa lávkou vieme dostať na strechu garáže, na oddychovú terasu. Posedenie takmer v korunách stromov, opaľovanie, relax v dubovej kadi, atď. To všetko môže poskytnúť strecha nad garážou, teda súkromná terasa.
V pivnici sa nachádza TZB miestnosť, skladové a výrobné priestory pre farmu. Uskladnenie produktov z čučoriedok, orechov, drobného ovocia, atď. Tiež sa tu budú nachádzať priestory pre uskladnenie všetkého náradia, ktoré potrebujú včelári. Od medometu a dymáku až po finálne poháre s medom.

Garáž

Objekt garáže má v suteréne dielňu a priestor pre odparkovanie napríklad menšieho traktora, či kosačky. V úrovni terénu, teda na prvom nadzemnom podlaží sa nachádza hlavná garáž a priestory zázemia zamestnancov farmy. Strecha garáže je prepojená s domom. Garáž je murovaná, omietnutá štrukturovanou omietkou, šedo-bielej farby.
Hosťovský dom.
Vstup do hosťovského domu je riešený obdobne ako pri hlavnom dome, z podnávratia. Po vstupe sa dostaneme do zádveria so šatníkom, ďalej do chodby odkiaľ sa dá dostať do dennej časti, WC a na schodisko. Na druhom podlaží je navrhnutá nočná časť s kúpeľňou.
V suteréne pod hosťovským domom sa nachádza veľký skladový priestor, ktorý pridaním tzv. anglického dvorca možno prerobiť na spoločenskú miestnosť a herňu.

Stodola.

Stodola bude slúžiť hlavne pre uskladnenie náradia a materiálu využívaného na farme. Je to drevostavba s dvomi posuvnými bránami, inšpirovaná tradičnou stodolou, ale využívajúca moderné prvky. V časti je vytvorený povalový priestor, ktorý môže slúžiť napríklad na sušenie levandule a iných liečivých rastlín.

Autor
Ing.arch. Marek Pavlech
Spolupráca
Ing. Katarína Pavlíková, Ing.arch. Mária Rakúsová
Miesto
Devínske jazero, Bratislava (neďaleko od Stupavy)
Úžitková plocha
731,5 m2
Návrh
2020
Realizácia
2021 - 2022
Charakter
Novostavba
Kategória