Chalupa – usadlosť Jedľové Kostoľany

Zadanie a lokalita

Zadaním architektonickej štúdie bol návrh rekreačnej chalupy v pomerne svahovitom teréne. Pozemok sa nachádza v extraviláne obce Jedľové Kostoľany, na severe zlatomoraveckého okresu. Jedľové Kostoľany sa nachádzajú v údolí zovretom zo severu pohorím Tribeč a z juhu Pohronským Inovcom. Pozemok tvorí lúka s menším lesíkom, sadom a ponúka nádherné výhľady do širokého okolia. Zadanie bolo o to zaujímavejšie, že novo navrhnutá usadlosť nemá slúžiť len na rekreáciu a oddych, ale má byť aj centrom rodinného hospodárstva. Majiteľ chce pozemky zveľaďovať, vysadiť pestrý ovocný sad, chovať včely, pestovať huby, byliny…

Návrh

Návrh sa nesie v štýle inšpirovanom tradičnou slovenskou vidieckou architektúrou. Usadlosť pozostáva z dvoch samostatných objektov. Prvým objektom je dvojpodlažná chalupa so sedlovou strechou, ktorá je „posadená“ na kamennej spodnej stavbe, ktorá ponúka zázemie pre skladové priestory a technické vybavenie. Druhým objektom usadlosti je hospodárska budova, ktorá slúži nielen na parkovanie automobilov a záhradnej techniky ale ponúka aj skladové priestory v podkroví a možnosť krytého posedenia. Oba objekty sú osadené pozdĺžne na svah, s minimálnymi nutnými terénnymi úpravami a s ohľadom na zachovanie čo najlepších výhľadov. Medzi objektmi sa nachádza spevnená mlatová plocha, ktorá môže slúžiť na odparkovanie vozidiel a manévrovanie pri parkovaní do garáže, prípadne je možné túto plochu využiť pri rôznych akciách ako sú oslavy, tradičná zabíjačka a podobne.

Architektúra

Sedlová strecha chalupy má symetrické presahy – na juhovýchodnej fasáde slúži presah strechy na prekrytie vstupu a chodníku, na severozápadnej fasáde presah strechy slúži na prekrytie terasy, ktorá ponúka nádherný panoramatický výhľad do údolia. Fasáda chalupy je navrhnutá v tzv. špinavo-bielej hrubozrnnej omietke. Juhozápadná štítová stena disponuje veľkým oknom, pred ktorým sú umiestnené tieniace prvky – drevené lamely. Štítová stena na opačnej strane pôsobí podobne, ale tradičnejšie – drevený obklad, ktorého škáry sú prekryté drevenými lamelami. Okenné otvory sú doplnené okenicami, ktoré slúžia na zabezpečenie chalupy v prípade dlhšej neprítomnosti majiteľov. Strešná krytina je navrhnutá v eternitovom šindli šedej farby, doplnená o antracitové klampiarske prvky. Nosný systém chalupy je tvorený CLT panelmi, stropy sú drevené trámové s dreveným záklopom. Strecha chalupy pozostáva z dreveného krovu. Spodná stavba je murovaná z DT tvárnic, ktoré sú odizolované a obložené prímúrovkou z miestneho kameňa.

Dispozícia

1.NP

Hlavný vstup so zádverím je situovaný zo juhovýchodnej strany, aby bolo možné využiť severozápadnú fasádu kvôli výhľadom a veľkým determinantom bol aj samotný terén pozemku. Interiér chalupy je hmotovo rozdelený na tri časti. V juhozápadnej časti pôdorysu je umiestnená obývacia izba s jedálňou a kuchyňou. Táto časť chalupy je otvorená až po krov a je prepojená veľkými oknami – HS portálmi s terasou. Medzi obývacou izbou a jedálenskou časťou sme umiestnili kachlicovú pec so zápeckom. Na prvom nadzemnom podlaží sa ďalej nachádza spálňa so šatníkom, kúpeľňa, menšia izba, ktorá môže slúžiť aj ako pracovňa a v náväznosti na kuchyňu je umiestnená komora. Terasa chaty má drevené zábradlie s tzv. ondrejskými krížmi, ktoré je doplnené oceľovou sieťou.

2.NP

Na druhom nadzemnom podlaží sa nachádza nočná časť. Tá je prístupná schodiskom, ktoré ústi v galérii – otvorenom priestore s knižnicou umiestnenou v štíte. Celý tento otvorený priestor dotvára veľké štítové okno s lamelami, ktoré vytvárajú v interiéri hru svetla a tieňa. Nočná časť pozostáva z dvoch spální a kúpeľne. Druhé nadzemné podlažie je presvetlené aj pomocou strešných okien.

1.PP

Chalupa disponuje aj spodným „hospodárskym“ podlažím, ktoré je čiastočne zapustené v teréne. Toto podlažie je prístupné schodiskom, prípadne priamo z exteriéru. Nachádza sa tu dielňa, sklady ovocia a zeleniny, TZB miestnosť a pohotovostná kúpeľňa s WC a šatňou.

Hospodárska budova

Hospodárska budova so sedlovou strechou je vizuálne pripodobnená chalupe. Opakuje sa na nej rovnaká omietka aj krytina strechy. Dve tretiny hmoty hospodárskej budovy sú uzatvorené, zvyšnú tretinu tvorí prestrešenie na drevených stĺpoch. To poskytuje krytie pre posedenie s grilom, otvoreným kozubom a exteriérovou letnou kuchyňou. Uzatvorená časť hospodárskej budovy slúži na parkovanie automobilov a hospodárskej techniky. Podkrovie, ktoré je prístupné exteriérovým schodiskom, slúži ako skladový priestor.
Prístupová cesta k pozemku vedie povedľa susedných parciel až na mlatovú plochu medzi chalupou a hospodárskou budovou. Od hospodárskej budovy vedie komunikácia pre záhradnú a hospodársku techniku, ktorá klesá do nižších častí pozemku, kde sa nachádza sad.

Autori
Ing.arch. Marek Pavlech, Ing.arch. David Repiský, Ing.arch. Mária Rakúsová
Miesto
Jedľové Kostoľany
Úžitková plocha
268,75 m2 (chalupa)
Návrh
2021
Realizácia
2022
Charakter
Novostavba
Kategória