Kontajnerový rodinný dom „Z“

Rodinný dom z lodných kontajnerov je akýmsi menším bratrancom šesť-kontajnerového RD, ktorý sme navrhovali pred ním. Tento dom sa skladá zo štyroch dvanásť metrových kontajnerov v dvoch podlažiach. Hmota domu s vysunutím druhého podlažia vytváza od ulice písmeno „Z“.

Nie pre každého

Domy z lodných kontajnerov sú pre architekta výzvou. Môže vzniknúť zaujímavá modulárna architektúra. Takýto dom si ale nepostaví každý, treba na to nadšenca, fanúšika netradičného bývania.

Dispozícia

Vstupom do domu sa dostávame do zádveria, ďalej do chodby, kde je napravo priznané schodisko  a pod ním skrine s úložným priestorom. Naľavo je tzb a wc so sprchovým kútom, teda malá kúpeľnička. Hlavný obytný priestor tvorí otvorená kuchyňa, jedáleň a obývačka. Na tento priestor v exteriéri nadväzujú dve terasy. Na druhom podlaží sa nachádzajú dve izby, spoločná kúpeľňa a rodičovská spálňa. Zaujímavosťou spálne je jej západná časť s malou knižnicou a miestom na čítanie v okne. Terasa druhého podlažia je prístuná iba cez  jednu z izieb…

Kontajnerové domy majú veľa plusov ale aj mínusov, ktoré spomínaný nadšenec akceptuje. Zaujímavé je, že vedia byť mobilné, ak sa s tým počítalo už pri návrhu, dajú sa postaviť do týždňa a základ tvoria opotrebované kontajnery.

Viac info nájdete v našom blogu.

K téme kontajnerových domov sme poskytli viacero rozhovorov. Prečítajte si napríklad rozhovor do HN Bývanie a SME ekonomika.

Autor
Ing.arch. Marek Pavlech, Ing.arch. Michal Paulišin
Spoluautor
Ing. Peter Bodnár
Miesto
Kyselica, okr.Dunajská Streda
Úžitková plocha
133,63 m2
Návrh
2015
Realizácia
2017
Charakter
novostavba
Kategória