Konverzia vodárne na rodinný dom, Stará Turá

Budova vodární

Bývalá budova miestnych vodární v Starej Turej sa nachádza nad mestom v krásnom prostredí. Čarovné výhľady sú kam sa len pozriete. Na mesto s dominantou výškovej budovy Chirana, na okolitú prírodu, Biele Karpaty, lesy nad rekreačnou oblasťou Dubník, výbežok Malých Karpát s Čachtickým hradom a v tesnej blízkosti , v susedstve, obora s danielou zverou. Jednoducho je si z čoho vyberať.

Konverzia

Budova sa nachádza na kopci, vedľa (v teréne) zapustených nádrží – vodojemov. V posledných rokoch stratila svoju funkciu. Súčasný majiteľ ju s pozemkom kúpil hlavne kvôli prostrediu, už spomínaným výhľadom a celkového dojmu, ktorý dom na neho zanechal. Rozhodol sa pre konverziu.
Zadaním konverzie a rekonštrukcie bolo zmena funkcie budovy z technickej a administratívnej na funkciu obytnú, na rodinný dom. S majiteľom sme sa zhodli, že chceme v čo najväčšej miere zachovať vodáreň. Budova je v dobrom stave, preto sme chceli búrať len nevyhnutné.

Štúdia

Štúdia a proces tvorby nám postupne ukazoval stále nové a nové možnosti. Postupne sme vypracovali viacero variantov. Pomyselná krivka s kreatívnymi nápadmi a zaujímavou architektúrou každým variantom stúpala, ale s tým rástla aj suma za celkovú rekonštrukciu. Predposledný variant bol výborný, ale aj najdrahší. Bolo treba pribrzdiť. Finálny variant vo veľkej miere zachováva pôvodnú budovu vodárne, je racionálny, so všetkým čo investor vyžadoval a navyše s prijateľným rozpočtom.
Z návrhu sa dá ľahko prečítať pôvodná budova vodárne. Doplnili sme ju prístavbou jedálne a spálne na severovýchodnej strane a prístavbou garáže s terasou (na streche) na juhozápadnej strane domu. Smerom do ulice a na juhozápad sme pridali konštrukcie balkónov s drevenými vertikálnymi lamelami. Zvýraznili sme nový vstup…

Viac sa o návrhu dozviete v priloženom blogu a v krátkom videu.

 

Mohol by vás tiež zaujímať – Rodinný dom vo svahu.

Autor
Ing.arch. Marek Pavlech
Spoluautor
Ing.arch. Mária Rakúsová, Ing. Katarína Pavlíková
Miesto
Stará Turá
Úžitková plocha
310,2 m2
Realizácia
2021
Charakter
konverzia, rekonštrukcia
Kategória