Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/1/7/17cdd988-ecdc-4f51-9b07-4d0eb074415a/pavlecharchitekti.sk/web/wp-content/plugins/unyson/framework/helpers/general.php on line 1275
Chata v Krajnom, časť Vápenky - pavlech architekti

Chata v Krajnom, časť Vápenky

Zadanie

Zadaním architektonickej štúdie bol návrh rekonštrukcie rekreačnej chaty na krajňanských kopaniciach a to hlavne jej exteriér a terasy. Chata sa nachádza v malej usadlosti zvanej Vápenky, ktorá patrí pod obec Krajné v okrese Myjava.

Existujúci stav

V súčasnom stave je objekt rekreačnej chaty nezateplený a celkový vizuálny dojem kazia neskôr dorábané prístrešky terás a schodiska. V návrhu sme sa teda objekt snažili čo najviac očistiť, hmotu chaty skompaktniť a zjednodušiť.

Štúdia

Hlavným bodom štúdie bol návrh fasád objektu, sfunkčnenie prednej slnečnej terasy, dispozičná zmena na 1. poschodí a návrh objektu garáže s detským domčekom.

Prvé nadzemné podlažie má dve výškové úrovne. Nižšia úroveň je prístupná len z garáže. Podlahu sme odizolovali a teda zdvihli o 150mm. Na prvom nadzemnom podlaží sme navrhli aj dispozičné zmeny. Nachádza sa tu niekoľo priestorov, ktoré sú v súčasnosti nevyužité. Rozhodli sme sa sem teda umiestniť letnú kuchyňu, ktorá komunikuje s navrhnutou zadnou terasou cez zväčšený okenný otvor. Kuchynku sme sa rozhodli sprístupniť aj novým vstupom, ktorý sa nachádza v mieste pôvodného okna. Ďalej je tu navrhnutá komora a miestnosť TZB. Pôvodnú garáž sme zachovali bez zmien. Tá by sa mohla využívať ako dielňa.

Prednú slnečnú terasu sme sfunkčnili – navrhli sme konštrukciu pergoly, na ktorej sú osadené plachtové tieniace prvky, ktoré je možné posúvať podľa potreby. Terasa je prístupná dvoma navrhnutými schodiskami. Zadná terasa disponuje pergolou s pevným prekrytím translucentným polykarbonátom a teda poskytuje zázemie pre sedenie a grilovanie. Zo zadnej terasy je prístupná aj výrivka.

Fasáda je navrhnutá v svetlej, „špinavo-bielej“ hrubozrnnej omietke, steny prvého nadzemného podlažia sú obložené obkladom zo štiepaného kameňa. Tým bolo docielené optické zníženie celej hmoty rekreačnej chaty. Čo sa týka strechy, navrhli sme dva materiálové varianty – plechová tmavá krytina alebo svetlo-šedá keramická škridla.

Garáž a detský domček

Objekt garáže je umiestnený severne od objektu chaty. Má pôdorysný rozmer 7×7 metrov, dve nadzemné podlažia a sedlovú strechu. V prvom nadzemnom podlaží je možné parkovanie automobilu, prípadne záhradnej techniky. Medzi objektom garáže a chatou je navrhnutá spevnená plocha, ktorá slúži na parkovanie.

Druhé nadzemné podlažie slúži ako „detský domček“. Je prístupné po schodoch, ktoré sa nachádzajú na fasáde, prípadne lanovým mostíkom, ktorý je napojený na prednú slnečnú terasu rekreačnej chaty. Interiér detského domčeka pozostáva z niekoľkých prvkov. „Bunker“ je zhotovený z dreva a prístupný cez otvor s posuvnými dverami. Nad bunkrom je umiestnená posteľ s kukaňou a výhľadom do záhrady. Ďalej je tu navrhnutý pracovný kútik, rozkladací gauč a úložné priestory. Miestnosť je presvetlená dvoma klasickými oknami a strešným oknom.

V exteriéri sme navrhli aj niekoľko herných prvkov – lanová dráha, trampolína zapustená v teréne a šmýkala, ktorá využíva prevýšenie terénu.

Variant s malou zmenou v materiálovom prevedení, ktorý si vybrali majitelia chaty, nájdete tu.

Autori
Ing.arch. Marek Pavlech, Ing.arch. David Repiský
Spolupráca
Ing.arch. Mária Rakúsová
Miesto
Krajné - časť Vápenky, okr. Myjava
Návrh
2020
Realizácia
2021
Charakter
Rekonštrukcia a novostavba
Kategória