Návrh študovne, knižnica Juraja Fándlyho v Trnave

Zadanie

V interiérovej štúdii je spracovaná študovňa a počítačová miestnosť knižnice Juraja Fándlyho v Trnave. Požiadavkou zadania bolo miestnosti čo najefektívnejšie usporiadať, priestor sprehľadniť a zvýšiť knižnú kapacitu použitím vysokých regálov s rebríkmi. Dizajn bol štýlom pripodobnený už renovovanej miestnosti oddelenia s výhľadom na postupné zjednotenie interiéru celého poschodia knižnice.

Návrh

Po obvode oboch miestností sú navrhnuté policové zostavy až po strop. Horné police budú sprístupnené posuvnými rebríkmi ukotvenými na hornej koľajnici. Stropy historickej budovy (pôvodne banky), neboli navrhované na zaťaženie knižnými regálmi, preto budú všetky policové zostavy kotvené do steny. Miestnosti sú prepojené dverami, ktoré sú súčasným rozmiestnením regálov zablokované. Návrh dvere opäť uvoľňuje a umožňuje priamy prechod medzi študovňou a počítačovou miestnosťou. Policové zostavy prebehnú ponad dvere.

Počítačová miestnosť

V počítačovej miestnosti je osem študovných miest s počítačom, z toho dve miesta sú určené na vyhľadávanie literatúry v knižničnom informačnom systéme. Stoly sú radené ku sebe na os pôdorysu. Ku stolom je pri okne prisadená nízka polica na tlačiareň a kancelárske doplnky. Študovné miesta sú oddelené variabilnými tieniacimi paravánmi, ktoré čitateľom zabezpečia súkromie. Periodiká sú odprezentované v zostave s nastaviteľnými policami v sklone. V centre miestnosti nad stolmi je zavesené veľké prstencové svietidlo. V rohu miestnosti je pohodlné kreslo doplnené stojanovou lampou.

Študovňa

V študovni je desať stolov, pričom dva sú umiestnené samostatne pri okne a majú plný chrbát konštrukcie. Zvyšných osem stolov je zoradených ku sebe na os pôdorysu. Študovné miesta je možné oddeliť variabilnými tieniacimi paravánmi. Rovnako ako v počítačovej miestnosti je v centre študovne zavesené prstencové svietidlo. Študovné miesta pri okne majú doplnkové stolné lampy. Zoradenie knižných regálov po obvode miestnosti umožňuje variabilitu priestoru. Stoly sa dajú v prípade potreby zoradiť iným spôsobom, alebo úplne odložiť.

Police aj stoly sú navrhnuté v tmavom dubovom, až orechovom prevedení. Na zlepšenie akustiky a zjednotenie priestoru je použitý svetlosivý koberec. Steny aj stropy sú v bielej farbe. Stoličky a tieniace stolové paravány sú v odtieňoch sivej. Farebný prvkom interiéru je zelené kreslo v počítačovej miestnosti.

 

Foto: Lucia Hô-Chí

Podobným projektom v našom portfóliu je rekonštrukcia knižnice v DK Javorina v Starej Turej.

Autori
Ing.arch. Mária Rakúsová, Ing.arch. Marek Pavlech
Miesto
Trnava
Úžitková plocha
70 m2
Návrh
2020
Realizácia
2021
Charakter
Rekonštrukcia - návrh interiéru
Kategória