Google+

27 Marec
Čo obsahovala premena.

Čo obsahovala premena.

K pomerne podrobnému článku, alebo k chcete blogu, o konverzií vodárne na rodinný dom, ktorý sme uverejnili pred nedávnom,prikladám aj tento kratší. Vysvetluje, ktoré časti v návrhu odstraňujeme a ktoré dopĺňame.

Zobraz viac
16 Marec
Kostol v Lozorne s odstupom jedného roku.

Kostol v Lozorne s odstupom jedného roku.

Od výhry v súťaži, cez ústupky a úpravy návrhov, až po ukočenie spolupráce.

Zobraz viac
09 Marec
Z vodárne rodinný dom

Z vodárne rodinný dom

Štúdia a proces tvorby nám postupne ukazoval stále nové a nové možnosti. Postupne sme vypracovali viacero variantov. Pomyselná krivka s kreatívnymi nápadmi a zaujímavou architektúrou každým variantom stúpala, ale s tým rástla aj suma za celkovú rekonštrukciu. Predposledný variant bol výborný, ale aj najdrahší. Bolo treba pribrzdiť. Finálny variant vo veľkej miere zachováva pôvodnú budovu vodárne, je racionálny, so všetkým čo investor vyžadoval a navyše s prijateľným rozpočtom.

Zobraz viac
13 Február
Počítame ovce

Počítame ovce

Pôvodne to bolo myslené len ako dočasné riešenie, len ako sranda, pre prekvapenie a pobavenie manželky. Ovce sme si obľúbili a zostali s nami doteraz.

Zobraz viac
16 December
Rodinný domček vo Vaďovciach

Rodinný domček vo Vaďovciach

Bývať v rodinnom dome a nezadĺžiť sa na celý život. Taká býva častá požiadavka niektorých našich klientov. Tento typ projektov máme radi. Aj keď to nevyzerá, návrh takýchto low-cost domov býva častoktrát náročnejší ako pri väčších domoch. Treba jednoducho prepočítavať každý centimeter štvorcový. Pri návrhu sa treba uskromniť, pracovať s jednoduchou hmotou, s jednoduchými tvarmi, konštrukciou, materiálmi a stále sa držať sumy. Ak chcete väčší dom a trváte na zachovaní vytýčenej sumy, musíte jednoducho priložiť ruky k dielu a prispieť svojpomocou. Inak to nejde. Matematika je tu neúprosná.

Zobraz viac
11 November
(Ne)kosený trávnik v meste

(Ne)kosený trávnik v meste

Diferenciácia trávnatých plôch v naších mestách má zmysel. Napríklad aj kvôli spomenutým dôvodom, ako sú úbytok včiel a iných opeľovačov, zadržiavanie dažďovej vody, šetrenie financií potrebných na časté kosenie. Je to dobrá cesta, treba po nej ísť.

Zobraz viac
04 November
Cintorín v meste

Cintorín v meste

Cintorín je hlavne miestom posledného odpočinku, miestom pochovávania a uloženia urien. Je miestom, kde si pripomíname naších predkov a spomíname na nich. Je tiež miestom relaxu, hlavne duševného. Môžeme si odpočinúť na lavičke a vyvetrať si hlavu. Môžeme sa len tak poprechádzať. Cintorín s rastlou zeleňou je tiež tlmičom hluku, prachu, zdrojom kyslíka. Cintorín môže byť takou malou oázou v centre mesta.

Zobraz viac
21 Október
Detské ihriská bez stromov

Detské ihriská bez stromov

Akokeby boli ihriská určené len pre jarné a jesenné (pri miernych zimách aj zimné) mesiace. V lete na týchto ihriskách nie je ani noha. Prvý odvážlivci sa objavia o ôsmej večer. A pritom stačí tak málo!

Zobraz viac
28 August
Prístavba haly SLM

Prístavba haly SLM

Hlavnou požiadavkou v zadaní štúdie bol návrh objektu, ktorý prestreší sústavu čerpadiel súvisiacu s technológiou vo vnútri pôvodnej haly. Čerpadlá sa už do haly nezmestili. Provizorne sa zrealizovala drevená búda. Prvotnou myšlienkou investora bolo riešiť prístavbu ako prezentačný pavilón s priznanými čerpadlami, veľkými sklenenými plochami. Pavilón by slúžil na výstavné a prezentačné účely, rôzne akcie. S touto myšlienkou sme návrh začínali. Neskôr sme výstavnú, prezentačnú funkciu potlačili a podla potreby sme uprednostnili viac skladovú funkciu. Zámer klienta vytvoriť odvážnejšiu, expresívnejšiu architektúru zostal zachovaný.

Zobraz viac
17 Júl
Konverzia školy na administratívnu budovu

Konverzia školy na administratívnu budovu

Navrhli sme nový výraznejší vstup, ktorý upúta a navedie. Vymenili sme okná, zmenili sme tiež ich delenie, budovu sme zateplili, na južnej fasáde sme použili exteriérové žalúzie. Navrhli sme bielu zrnitú omietku. V medziokenných priestoroch a v zlome budovy je omietka s väčším zrnom, čo vytvára väčšiu plasticitu fasády. Použitím jednoduchých, základných úprav a nového vstupu získala budova nový moderný vzhľad.

Zobraz viac
26 Jún
Knižnica v Starej Turej

Knižnica v Starej Turej

Na stene pri vstupe bude zobrazené logo knižnice s graficky vyabstrahovanou podobizňou Kristíny Royovej. Celý priestor lemuje, pozdĺžne so stenou, zostava nových drevených regálov, ktoré sú o jednu policu vyššie ako ostatné. Priečne na ňu sú rozostavané pôvodné kovové regály, premaľované čiernou matnou farbou. Kolmo na okná sú radené drevené regály v overenom metrovom module. Medzi regálmi pri oknách sú umiestnené kresielka s malými konferenčnými stolčekmi. Prvý drevený regál je venovaný časopisom a tlači, doplnený o zarážku na hrane pre vertikálne uloženie titulov. Vedľa časopisov, hneď pri recepcii je umiestnené dvojkreslo, ktoré môžu využiť čakajúci ľudia.

Zobraz viac
07 Jún
Víkendový dom v starom sade, Stará Turá.

Víkendový dom v starom sade, Stará Turá.

Ak si investor nie je istý, či jeho zámer bude úradmi schválený a nechce hneď investovať do "kompletnej" architektonickej štúdie, vieme mu ponúknuť overovaciu architektonickú štúdiu. Tak to bolo aj v tomto prípade s víkendovým rekreačným domom, alebo chatou v Starej Turej.

Zobraz viac
03 Jún
Nevyužitý potenciál

Nevyužitý potenciál

Dubník býval často vyhladávaným malým strediskom. Chodielali sa sem kúpať a tráviť voľný čas miestni, ľudia z okolia, ale aj zahraniční turisti. Na starých pohľadniciach pláž v lete praská vo švíkoch. Doba sa zmenila, Dubník už dávno nie je vyhladávaným strediskom a chátra.

Zobraz viac
24 Máj
Návrh spálne, rodinný dom v Brezne.

Návrh spálne, rodinný dom v Brezne.

Výsledná atmosféra stojí zato a bolo treba "tak málo" :) Dobrý dispozičný návrh, správna kombinácia farieb a materiálov a spomínaný vtip ;)

Zobraz viac
21 Máj
Interiér rodinného domu v Brezne

Interiér rodinného domu v Brezne

V tomto projekte sme navrhovali interiér do rodinného domu v okrajových častiach mesta Brezno. Investor postavil rodinný dom podľa katalógového projektu. Po dokončení hrubej stavby zistil, že projekt mohol byť trochu iný a s viacerými časťami si nevedel rady. Novovzniknuté priestory sa javili pridlhé a úzke...

Zobraz viac
20 Máj
Rekonštrukcia rodinného domu v Beluši

Rekonštrukcia rodinného domu v Beluši

Podľa požiadaviek investora sme preriešili dispozíciu domu. Výraznejšie sme sa venovali aj vonkajšiemu vzhľadu a fasádam. Plošne príliš veľkú a "nudnú" plochu strechy sme oživili "hrou pridaných hmôt a výhryzov". Riešenie vikiera a zapusteného balkónu umožňuje presvetlenie vnútornej dispozície horného obytného podlažia, ktoré bolo predtým problémové.

Zobraz viac
10 Máj
Malý kostolík v Mučíne

Malý kostolík v Mučíne

Zadaním architektonickej štúdie bol návrh novej zvonice a rekonštrukcia kostolíka.

Zobraz viac
06 Máj
Vyrúbaná topoľová alej

Vyrúbaná topoľová alej

Nová alej by mala mať hlavu aj pätu. Výber drevín, ich koruna, výška kmeňa, hustota, monokultúra, alebo kombinácia viacerých drevín, atď. Toto všetko by sa malo zohladniť pred zasadením nových stromov.

Zobraz viac
02 Máj
Premostenie v Starej Turej

Premostenie v Starej Turej

Požiadavka bola navrhnúť zábradlie a jeho najbližšiu časť tak, aby novonavrhované zábradlie umožňovalo čo najlepší výhľad na potok a starý kamenný most, aby dizajn korešpondoval s návrhom drevených lávok cez potok a aby sa vytvorilo prípadne sedenie, ktoré umožní oddych s výhľadom.

Zobraz viac
24 Apríl
Interiér SLM v Banskej Bystrici

Interiér SLM v Banskej Bystrici

Pre Slovenskú legálnu metrológiu v Banskej Bystrici sme navrhovali interiér kancelárie riaditeľa, kanceláriu jeho sekretárky a hlavnú zasadaciu miestnosť. V kancelárií riaditeľa sme pomocou zaujímavej 3D steny použili vyabstrahované logo spoločnosti. Zasadacia miestnosť je navrhnutá tak, aby umožňovala dispozičnú variabilitu podľa akcie, či počtu poslucháčov. V zasadačke sme vytvorili dve dominantné steny - zelenú vegetačnú a drevenú stenu. Tá drevená je zaujímavá tým, že v rastri vyvŕtných a podsvietených dier sa skrýva mapa Slovenska s vyznačeným riaditeľstvom a pobočkami Slovenskej legálnej metrológie.

Zobraz viac