Google+

28 August
Prístavba haly SLM

Prístavba haly SLM

Hlavnou požiadavkou v zadaní štúdie bol návrh objektu, ktorý prestreší sústavu čerpadiel súvisiacu s technológiou vo vnútri pôvodnej haly. Čerpadlá sa už do haly nezmestili. Provizorne sa zrealizovala drevená búda. Prvotnou myšlienkou investora bolo riešiť prístavbu ako prezentačný pavilón s priznanými čerpadlami, veľkými sklenenými plochami. Pavilón by slúžil na výstavné a prezentačné účely, rôzne akcie. S touto myšlienkou sme návrh začínali. Neskôr sme výstavnú, prezentačnú funkciu potlačili a podla potreby sme uprednostnili viac skladovú funkciu. Zámer klienta vytvoriť odvážnejšiu, expresívnejšiu architektúru zostal zachovaný.

Zobraz viac
17 Júl
Konverzia školy na administratívnu budovu

Konverzia školy na administratívnu budovu

Navrhli sme nový výraznejší vstup, ktorý upúta a navedie. Vymenili sme okná, zmenili sme tiež ich delenie, budovu sme zateplili, na južnej fasáde sme použili exteriérové žalúzie. Navrhli sme bielu zrnitú omietku. V medziokenných priestoroch a v zlome budovy je omietka s väčším zrnom, čo vytvára väčšiu plasticitu fasády. Použitím jednoduchých, základných úprav a nového vstupu získala budova nový moderný vzhľad.

Zobraz viac
26 Jún
Knižnica v Starej Turej

Knižnica v Starej Turej

Na stene pri vstupe bude zobrazené logo knižnice s graficky vyabstrahovanou podobizňou Kristíny Royovej. Celý priestor lemuje, pozdĺžne so stenou, zostava nových drevených regálov, ktoré sú o jednu policu vyššie ako ostatné. Priečne na ňu sú rozostavané pôvodné kovové regály, premaľované čiernou matnou farbou. Kolmo na okná sú radené drevené regály v overenom metrovom module. Medzi regálmi pri oknách sú umiestnené kresielka s malými konferenčnými stolčekmi. Prvý drevený regál je venovaný časopisom a tlači, doplnený o zarážku na hrane pre vertikálne uloženie titulov. Vedľa časopisov, hneď pri recepcii je umiestnené dvojkreslo, ktoré môžu využiť čakajúci ľudia.

Zobraz viac
07 Jún
Víkendový dom v starom sade, Stará Turá.

Víkendový dom v starom sade, Stará Turá.

Ak si investor nie je istý, či jeho zámer bude úradmi schválený a nechce hneď investovať do "kompletnej" architektonickej štúdie, vieme mu ponúknuť overovaciu architektonickú štúdiu. Tak to bolo aj v tomto prípade s víkendovým rekreačným domom, alebo chatou v Starej Turej.

Zobraz viac
03 Jún
Nevyužitý potenciál

Nevyužitý potenciál

Dubník býval často vyhladávaným malým strediskom. Chodielali sa sem kúpať a tráviť voľný čas miestni, ľudia z okolia, ale aj zahraniční turisti. Na starých pohľadniciach pláž v lete praská vo švíkoch. Doba sa zmenila, Dubník už dávno nie je vyhladávaným strediskom a chátra.

Zobraz viac
24 Máj
Návrh spálne, rodinný dom v Brezne.

Návrh spálne, rodinný dom v Brezne.

Výsledná atmosféra stojí zato a bolo treba "tak málo" :) Dobrý dispozičný návrh, správna kombinácia farieb a materiálov a spomínaný vtip ;)

Zobraz viac
21 Máj
Interiér rodinného domu v Brezne

Interiér rodinného domu v Brezne

V tomto projekte sme navrhovali interiér do rodinného domu v okrajových častiach mesta Brezno. Investor postavil rodinný dom podľa katalógového projektu. Po dokončení hrubej stavby zistil, že projekt mohol byť trochu iný a s viacerými časťami si nevedel rady. Novovzniknuté priestory sa javili pridlhé a úzke...

Zobraz viac
20 Máj
Rekonštrukcia rodinného domu v Beluši

Rekonštrukcia rodinného domu v Beluši

Podľa požiadaviek investora sme preriešili dispozíciu domu. Výraznejšie sme sa venovali aj vonkajšiemu vzhľadu a fasádam. Plošne príliš veľkú a "nudnú" plochu strechy sme oživili "hrou pridaných hmôt a výhryzov". Riešenie vikiera a zapusteného balkónu umožňuje presvetlenie vnútornej dispozície horného obytného podlažia, ktoré bolo predtým problémové.

Zobraz viac
10 Máj
Malý kostolík v Mučíne

Malý kostolík v Mučíne

Zadaním architektonickej štúdie bol návrh novej zvonice a rekonštrukcia kostolíka.

Zobraz viac
06 Máj
Vyrúbaná topoľová alej

Vyrúbaná topoľová alej

Nová alej by mala mať hlavu aj pätu. Výber drevín, ich koruna, výška kmeňa, hustota, monokultúra, alebo kombinácia viacerých drevín, atď. Toto všetko by sa malo zohladniť pred zasadením nových stromov.

Zobraz viac
02 Máj
Premostenie v Starej Turej

Premostenie v Starej Turej

Požiadavka bola navrhnúť zábradlie a jeho najbližšiu časť tak, aby novonavrhované zábradlie umožňovalo čo najlepší výhľad na potok a starý kamenný most, aby dizajn korešpondoval s návrhom drevených lávok cez potok a aby sa vytvorilo prípadne sedenie, ktoré umožní oddych s výhľadom.

Zobraz viac
24 Apríl
Interiér SLM v Banskej Bystrici

Interiér SLM v Banskej Bystrici

Pre Slovenskú legálnu metrológiu v Banskej Bystrici sme navrhovali interiér kancelárie riaditeľa, kanceláriu jeho sekretárky a hlavnú zasadaciu miestnosť. V kancelárií riaditeľa sme pomocou zaujímavej 3D steny použili vyabstrahované logo spoločnosti. Zasadacia miestnosť je navrhnutá tak, aby umožňovala dispozičnú variabilitu podľa akcie, či počtu poslucháčov. V zasadačke sme vytvorili dve dominantné steny - zelenú vegetačnú a drevenú stenu. Tá drevená je zaujímavá tým, že v rastri vyvŕtných a podsvietených dier sa skrýva mapa Slovenska s vyznačeným riaditeľstvom a pobočkami Slovenskej legálnej metrológie.

Zobraz viac
24 Apríl
Ekočističky

Ekočističky

Čo sú vlastne ekologické čistiarne odpadových vôd, tzv. ekočističky? Jednoducho povedané je to plnohodnotná náhrada za klasickú mechanicko-biologickú čističku, čiže ČOV. Ide v podstate o koreňové čistiarne, ktoré čistia vodu až na 90-95%, recyklujú vodu, fungujú bez elektrickej energie, s minimálnou údržbou, tvoria kyslík a prispievajú k tvorbe životného prostredia. Z hľadiska ochrany prírody je investormi uprednostňovaná pretože na svoje fungovanie nevyužíva elektrickú energiu a nenachádzajú sa v nej žiadne mechanické súčasti, ktoré by sa mohli pokaziť a následne by ich trebalo opraviť.

Zobraz viac
09 Apríl
Ovčia vlna ako stavebný materiál

Ovčia vlna ako stavebný materiál

Príroda nám ponúka surovinu, ktorá je obnoviteľná a environmentálne výhodná. Podľa mňa by bola škoda, aby sme ju nevyužívali. A čo sa týka jej nevýhod, jedinou možnou môže byť vyššia cena. No myslím si, že investícia spojená s bývaním, ktorá priaznivo vplýva na naše zdravie, je tým správnym rozhodnutím.

Zobraz viac
03 Apríl
Interiér rodinného domu na kopaniciach

Interiér rodinného domu na kopaniciach

Zadaním architektonickej štúdie bol návrh interiéru dennej časti rodinného domu, ktorá pozostáva z obývačky, jedálne a kuchyne. Jednou z hlavných požiadaviek klientov v návrhu interiéru bolo vytvorenie kuchynskej linky s ostrovčekom, jedálenského sedenia v okne a umiestnenie pracovného miesta.

Zobraz viac
02 Apríl
Obývačka v Jégeho aleji

Obývačka v Jégeho aleji

Počas rekonštrukcie a stavebných prác sa robili zmeny v elektroinštalácii, vyspravenie týchto zmien, vystierkovanie, vymalovanie, tapetovanie jednej steny, príprava pre záves. Pred lepením vinylovej podlahy sa pôvodná laminátová podlaha odstránila, aplikovala sa samonivelizačná hmota (nivelizačný vyrovnávajúci poter). Použil sa špeciálny typ, ktorý umožňoval ešte v ten deň lepiť finálnu povrhovú vinylovú vrstvu, nakoľko byt zostal počas rekonštrukcie obývaný.

Zobraz viac
29 Marec
Vstupný priestor bytu. Naša realizácia predsiene.

Vstupný priestor bytu. Naša realizácia predsiene.

Vstupný priestor do bytu je pomerne veľký. Opticky ho ešte zväčšila zrkadlová stena, do ktorej sú akokeby vsadené vstupné dvere. Rozvodnú elektrickú "skriňu" sme tiež okapotovali zrkadlom, vytvorili sme odnímateľnú krabicu, ktorá jednak splynie s okolím a tiež umožní prístup k ističom.

Zobraz viac
18 Marec
Návrh interieru, Einpark.

Návrh interieru, Einpark.

Priestranný päť izbový byt prešiel úpravou a zefektívnením dispozície. Podrobne sa riešil dizajn hlavného obytného priestoru: obývačky a kuchyne s jedálňou. Vhodne zvolenými zásahmi a drobnými stavebnými úpravami sa zlepšili proporcie miestností, sprehľadnila sa dispozícia bytu a eliminovali sa nevyužiteľné chodbové priestory.

Zobraz viac
15 Marec
Sprístupnený potok a návrh lávky

Sprístupnený potok a návrh lávky

Zadanie štúdie pripomína pomerne známe Mestské zásahy, ktoré architekti spracovali pre viaceré mestá, začínajúc Bratislavou. Poňali sme to podobne. Nebolo naším zámerom "rozbágrovať " celé centrum mesta aj keď vieme, že tým spôsobom by sa z potenciálu potoka dalo vyťažiť ešte viac (ale za akú cenu). Chceli sme menšími zásahmi zrevitalizovať zónu potoka, sprístupniť ju a vytvoriť tak nové plochy, prvky, príležitosti slúžiace obyvateľom mesta...

Zobraz viac
01 Marec
Návrh obývacej izby a predsiene v Jégeho aleji

Návrh obývacej izby a predsiene v Jégeho aleji

Zadaním interiérovej štúdie bolo navrhnúť obývaciu izbu a predsieň. Byt mal byť aj počas rekonštrukcie obývaný a do kuchyne sa nemalo zasahovať. Nejednalo sa teda o výrazné zmeny. Napriek viacerým limitám sa nám podarilo navrhnúť zaujímavú knižnicu a ďalšími prvkami zútulniť a doladiť celý hlavný obytný priestor.

Zobraz viac