Chalupa u Pagáčov, Podkylava

Návrh

Návrh chalupy v Podkylave stavia na prvkoch tradičnej lokálnej architektúry: sedlová strecha v klasickom sklone, gánok, pivnička so “slovenskou izbou”…Tieto prvky sú prispôsobené súčasným potrebám života a realizované v modernom prevedení.

Situácia

Na pomerne úzkom pozemku je do svahu osadená hmota v tvare L. Od ulice nenápadný dom sa náručou otvára do priestoru záhrady, kde je gánkom a terasou interiér prepojený s exteriérom. Povedľa gánku sú exteriérové schody do záhrady a ku podpivničenej časti domu. Podpivničenie je iba čiastočné a logicky nadväzuje na sklon terénu.

Dispozícia

Pivnica pozostáva z malého skladu na zeleninu a zo “slovenskej izby” s krbom, ktorá poskytne skladový priestor a zároveň umožní návštevám nerušené koštovky miestnych špecialít. Ďalej sme do podzemného podlažia umiestnili WC s umyvadielkom, technickú miestnosť so skladom a chodbu, ktorá vedie k schodisku smerujúcemu na 1.NP.

Prvé nadzemné podlažie je dispozične zariadené tak, aby klientom komfortne zabezpečilo všetky potreby, podkrovie budú využívať ich deti, prípadne návštevy. Vo východnom krídle domu je rodičovská spálňa s kúpeľňou. Zo spálne je veľkým presklením výhľad do záhrady a balkónovými dverami je možné vyjsť priamo na terasu. V prípade potreby sa dá nočná časť uzatvoriť od chodby a prechodu na gánok posuvnými dverami. Západné krídlo domu je celé venované otvorenej dennej časti s priamym napojením na gánok. Na štítovej fasáde je okno s výhľadom do záhrady zakomponované do knižničnej zostavy s možnosťou sedenia. V centre miestnosti na fasáde, je medzi dvomi veľkými oknami zostavami krb. V križovaní hmoty L je umiestnené zádverie nadväzujúce na chodbu a gánok, schodisko, WC a pracovňa.

V podkroví sú tri izby, kúpeľňa, samostatné WC a šatník.

Závetrie vstupu do domu od ulice je hmotovo zapustené pod strechu a materiálovo odlíšené dreveným obkladom. Fasáda domu je v bielo krémovej omietke hrubšieho zrna, doplnená o prvky lamelového dreveného obkladu a lamelové posuvné okenice. Fasáda podpivničenia je jemne farebne odlíšená v sivobežovej omietke. Strecha domu je navrhnutá v klasickej keramickej škridle, v potrebných miestach podkrovie presvetľujú strešné okná.

Viac sa o projekte dočítate v dopovedajúcom blogu.

Autori
Ing.arch. Marek Pavlech, Ing.arch. David Repiský, Ing.arch. Mária Rakúsová
Miesto
Podkylava, časť u Pagáčov
Úžitková plocha
256,74 m2
Návrh
2022 - 2023
Realizácia
2025 - 2026
Charakter
Novostavba
Kategória