Rekonštrukcia rodinného domu, Stará Turá

Zadanie

Zadaním architektonickej štúdie bol návrh rekonštrukcie typického rodinného domu zo šesťdesiatych rokov, tzv. štvorec s manzardou.

Dom sa nachádza v meste Stará Turá, na ulici, kde je tento typ domu pomerne hojne zastúpený. Je jednopodlažný, murovaný s podpivničením a dreveným krovom. Pozemok má orientáciu severovýchod – juhozápad.

Za domom sa nachádza murovaná hospodárska budova a viacero menších drevených stavieb, bývalý kurín, šopa, atď. Tieto stavby sú zapustené do terasovito členeného terénu. Terén potom postupne stúpa k zadnej strane pozemku a v tejto časti sa nachádza ovocný sad.

Požiadavky

Požiadavkou investorov bolo navrhnúť bývanie pre manželský pár, vytvoriť obytné podkrovie a navrhnúť hosťovský domček so samostatným vstupom. Umiestniť bazén alebo vírivku. Jednou z hlavných požiadaviek bolo zakomponovať fotovoltické panely.

Návrh

Postupne vznikli dva hlavné hmotové koncepty. Prvým bolo zrekonštruovanie domu so zachovaním tvaru a hmoty domu, hlavne strechy. Druhým bolo zmena strechy, využitie podkrovia a možnosť osadenia fotovoltaiky. Tento druhý variant si majitelia domu vybrali.

Vstup na pozemok je priamo z ulice.  Za vstupnou bránkou sme upravili chodník vedúci k hlavnému vstupu do domu a do záhrady. Vedľa chodníka sme navrhli dve parkovacie miesta. Prvé parkovacie miesto je prestrešené prístreškom. Druhé, doplnkové a nekryté, sa nachádza za ním.

Do prvého podzemného podlažia sme navrhli sklady a technickú miestnosť. Prvé nadzemné podlažie sme využili pre umiestnenie vstupných priestorov, dennej a nočnej časti s hygienou. V podkroví sme vytvorili väčší multifunkčný otvorený priestor, pracovňu a kúpeľňu.

Hospodársku budovu sme transformovali na hosťovský dom so sedlovou zelenou strechou. Hlavný vstup je situovaný priamo z drevenej terasy. Zo zádveria sa potom dostávame do kúpeľňe s WC, spálne a obývacej izby s kuchynským kútom. Dominantným prvkom hosťovského domu je veľké štítové okno orientované z obývacej izby do záhrady – do priestoru, kde sa nachádza bazén s protiprúdom. Ten je oproti ploche terénu osadený na vyvýšenom plató. Z jednej strany je bazén ohraničený kamenným oporným múrom.

Fasáda domu je navrhnutá v „špinavo-bielej“ hrubozrnnej omietke, soklová časť domu a fasáda hosťovského domu sú navrhnuté v svetlo šedej hrubozrnnej omietke. Strecha domu je z falcovaného plechu svetlo sivej farby, okenné a dverné výplne a klampiarske prvky sú takisto v svetlo sivej farbe.

 

 

Autori
Ing.arch. Marek Pavlech Ing.arch. David Repiský
Miesto
Stará Turá
Úžitková plocha
210,4 m2
Návrh
2023 - 2024
Realizácia
2024 - 2026
Charakter
Rekonštrukcia, konverzia
Kategória