Oddelenie beletrie, Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave

Zadanie

Architektonická štúdia interiéru Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave rieši redizajn priestorov a zvýšenie kapacity knižnice. Ďalším bodom zadania bolo, aby nový interiér viac odzrkadľoval, že sa  čitateľ nachádza v krajskej knižnici.

V pôvodnom stave sú policové zostavy knižnice iba do výšky približne dvoch metrov. Priestory knižnice majú veľkorysé priestory s veľkými svetlými výškami. Navyše pôvodné zostavy nevzbudzujú dojem, že sú navrhnuté na konkrétne miesto, ale že sa jedná o modul všeobecný.

Návrh

Budova je pamiatkovo chránená a podľa toho sme k návrhu aj pristupovali. Najviac sa to prejavilo vo vstupnej hale. Do priestoru, pod klenbu, sme zavesili prstencovité svietidlo bielej farby. Z haly sme odstránili doterajší mobiliár a nahradili ho novým. Za existujúce dvere, ktoré sú tiež pamiatkovo chránené sme podľa požiadaviek vedenia knižnice umiestnili nové moderné presklené posuvné dvere na fotobunku. Dôvod umiestnenia týchto dverí je, že v priestore schodiska vzniká prievan a pôvodné historické dvere nemožno odstrániť.

Oddelenie beletrie

V hlavnom priestore oddelenia beletrie sme zachovali fragment pôvodnej dlažby. Doplnili sme ju novou podobnou dlažbou. Nové knižničné policové zostavy sme potiahli takmer na celú svetlú výšku. Ich výška je cez štyri metre. Spodné časti sú prístupné pre čitateľov, vrchné časti slúžia pre archív a napríklad duplicitné knihy. Využitie celej výšky miestnosti umocnilo charakter interiéru knižnice.

Ďalším dominantným prvkom je nový recepčný pult oddelenia beletria. Pult obsahuje tri pracovné miesta. Jedno miesto je v prípade potreby odnímateľné. Farba pultu je krémovo šedá, slonovinová. Z prednej strany sme pult obložili polkruhovými lamelami. Oproti pultu sa nachádza mobilný regál štvorcového tvaru s prezentáciou aktuálnych, alebo tematických kníh.

Pri vstupe sa vytvorilo miesto pre prípravu kávy a občerstvenia. Nad touto skriňovou zostavou sa nachádza grafika Juraja Fándlyho s popisom. Celá stena je dotvorená vysokou knižnicou.

Priestor pre podujatia

Táto miestnosť slúži aj na usporadúvanie prednášok, prezentácie autorov a nových kníh. Pôvodné pódium sme mierne upravili. Pôvodný mobiliár sme zamenili za nový. Použili sme čalúnené stoličky a kresielka. Kresielka sú v tlmenej zelenej farbe a stoličky v bronzovo žltej farbe. Dosky stolov sú navrhnuté v tom istom drevodekory ako knižničné zostavy.

Osvetlenie priestoru sme zjednotili a zefektívnili. Použili sme zavesené tanierové svietidlá s priemermi 1,1 a 0,8m. Tieto hlavné svietidlá sme doplnili funkčným osvetlením, ktoré tvoria stropné valce s priemerom 8cm a výškou 20cm. Funkčné osvetlenie tvorí viacero svetelných okruhov a je na strope nenápadné. Hlavné osvetlenie je taktiež rozdelené podľa funkcie a miesta na viacero okruhov. Do stropu sme začlenili aj premietacie plátno, projektor a ozvučenie.

Hlavnú miestnosť oddelenia beletrie sme zútulnili použitím závesov a záclon. Tie nahradili pôvodné vertikálne žalúzie a majú okrem tieniacej a oddeľujúcej funkcie (rušná ulica a interiér knižnice) aj funkciu akustickú.

Pozrite si našu realizáciu Knižnice Kristíny Royovej v Starej Turej.

 

 

 

 

Autori
Ing.arch. Marek Pavlech, Ing.arch. David Repiský
Miesto
Knižnica Juraja Fándlyho, Trnava
Plocha
120m2
Návrh
2024
Realizácia
2025
Charakter
Rekonštrukcia
Kategória