Kaviareň a predajňa Slavianka, Košice

Zvolili sme motív výšivky

Interiér kaviarne a predajne Slavianka bol inšpirovaný zručnosťou slovenských výšivkáriek, konkrétne motívom krížikovej výšivky. Interiér historického košického domu s valenými klenbami je citlivo doplnený a sfunkčnený interiérovými prvkami, ktoré vytvárajú priestor s atmosférou moderného slovenského folklóru.

Slavianka

Majitelia handmade obchodu „ručne robené“ sa rozhodli doplniť predajňu o prevádzku kaviarne a zhodnotiť tak potenciál nevyužitého zadného priestoru historického domu. Nový koncept zjednotili spoločným názvom Slavianka. Kaviareň zaujala priestor predajne so vstupom od ulice, pričom predajňa sa presunula do zadnej miestnosti, doteraz vyžívanej iba ako skladový priestor. Predajňa je prístupná prechodom z kaviarne, ale má aj samostatný vchod z vedľajšej pasáže. Zákazníčky si tak môžu nákup v obchodíku spríjemniť posedením v kaviarni a naopak, kávičkárov priestor nabáda k návšteve obchodu.

Krížikový vzor sa zobrazil vo vyabstrahovanej forme na drevenom bare, pokladni a knižnici, kde sa dá interaktívne meniť premiestňovaním bielych drevených krížikov vo štvorcovej osnove. Drevená policová stena kaviarne nadväzujúca na bar kopíruje tvar klenby a vytvára vstupnú bránu nabádajúcu k návšteve obchodu. Policová stena slúži aj ako priestor na prezentovanie vybraných kúskov tovaru.

V projekte uvažujeme s umiestnením krbu, ktorý najmä v zimných mesiacoch podporí útulnú atmosféru priestoru. Pozdĺžnu stenu kaviarne lemuje drevená lavica na „lastovičkové“ sedenie vo dvojici. Priestor lavice je dutý a využíva sa na uskladnenie vankúšov a prídavných šamlíkov, prípadne na odloženie kabeliek. Steny kaviarne sú dekorované maľovanými motívmi z krížikovej výšivky vo svetlosivej farbe. Interiér je poňatý v kombinácii bielej farby a dubového dreva, sála z neho útulnosť. Na podlahu kaviarne je použitá dlažba so sivohnedým geometrickým vzorom. Zariadenie predajne je navrhované s dôrazom na pestrosť tovaru s možnosťou variability. Steny sú dekorované logom predajne a jednoduchým krížikovým vzorom.

Inšpirujte sa našimi návrhmi a realizáciami kaviarní – café Sládkovič, café Republika, či kaviareň Bábovka.

Autor
Ing.arch. Marek Pavlech, Ing.arch. Mária Rakúsová
Spoluautor
Ing.arch. Zuzana Patrášová, Ing. Katarína Pavlíková
Miesto
Alžbetina ulica, Košice
Úžitková plocha
108,17 m2
Realizácia
2019
Charakter
návrh interiéru
Kategória