Chata v Kuchyni

Pozemok

Pozemok na stavbu malej rekreačnej chaty sa nachádza na okraji obce Kuchyňa, na Záhorí.

Okolie tvoria prevažne rodinné domy , ich záhrady, polia a lúky. Neďaleko od pozemku sa nachádza miestna vodná nádrž Kuchyňa s obľubenou časťou Bobria Hrádza. Ideálne miesto na rekreáciu, blízko je vodná nádrž, na skok sú lesy…

Zadanie

Zadaním bol návrh menšej až malej chaty s veľkými okennými plochami, cez ktoré bude pekný výhľad na okolie, Bobriu Hrádzu a lesy.

Hmota a tvar

Hmota chaty vychádza z tradičnej hmoty vidieckej alebo ľudovej architektúry. Upravili sme ju tak, aby čo najviac šetrila priestorom, objemom a vyhovovala súčasne podchodným výškam.

Tvar chaty a vnútorná dispozícia teda úzko súvisia. Na strane schodiska máme minimálnu podchodnú výšku 2,1 m a na opačnej strane sme zvolili minimálnu výšku podstrešného priestoru 1,3 m. Dôvodom je čo najväčšia využiteľnosť tohto priestoru pri zachovaní tvaru a architektúry.

Dispozícia chaty

Chata po vstupe obsahuje zádverie so vstavanou zostavou, v ktorej sa nachádza okrem šatníka aj malé TZB, napríklad malý bojler, rozvodné skrine atď. Hlavný obytný priestor obsahuje kuchyňu, jedálenské sedenie a obývaciu časť, ktorá je z prevažnej časti „cez dve podlažia“ a vidno z nej na otvorenú galériu. Popri jedálenskom stole sa dostaneme do kúpeľne s WC. Kuchynská zostava pokračuje do úložného priestoru pod schodiskom.

Na podlaží sa nachádza otvorená galéria s pracovným stolom a rozťahovacou sedačkou. Spálňa je od galérie oddelená. Nachádza sa v nej manželská posteľ a komody.
Pre šetrenie priestoru sme chatu navrhli ako drevostavbu so stĺpikovým systémom.

Rozmermi malá, obsahom plnohodnotná

Rozmery chaty sú cca 4,8 m na 9,2m. Drevostavbu sme podčiarkli aj návrhom fasád. Použili sme prevetrávanú fasádu s dreveným obkladom. Strešné okná v spálni a na galérií sú riešené ako zostavy so zvislými doplnkovými oknami. Strechu navrhujeme z falcovaného plechu antracitovej farby.
Pri návrhu rekreačnej chaty sme kládli dôraz na veľkosť a rozmery chaty, využiteľnosť priestoru, modulárnosť, čo najjednoduchšiu realizáciu a výslednú sumu…

 

Podobnými projektami bol návrh a realizácia chaty v Banskom Studenci, rodinného domu v Novom Meste n/V a návrh rodinného domu v Devíne.

Autor
Ing.arch. Marek Pavlech
Spoluautor
Ing. Katarína Pavlíková
Miesto
Kuchyňa, okr. Malacky
Úžitková plocha
56,5 m2
Realizácia
2019
Charakter
novostavba
Kategória