Rekonštrukcia kopaničiarskej chalupy

Zadanie

Zadaním architektonickej štúdie bol návrh rekonštrukcie chalupy na turanských kopaniciach. Jedná sa o jednopodlažnú, čiastočne podpivničenú chalupu pôdorysného tvaru U s valbovou strechou, ktorá je murovaná z prevažne nepálených tehál. Nachádza sa neďaleko mesta Stará Turá, v Drgoňovej doline, v časti zvanej u Vankov. Neďaleko sa nachádza vodná nádrž Dubník II. Chalupa je súčasťou typickej kopaničiarskej sídelnej štruktúry. Pozemok, na ktorom chalupa stojí je svahovitý a má orientáciu severovýchod-juhozápad.

Požiadavky

Požiadavkou investorov bolo navrhnúť bývanie v hlavnej časti domu a vo vedľajšej časti vytvoriť samostatný obytný celok pre hostí. Postupne vznikol koncept, ktorý počíta so zachovaním tvaru strechy aj hmoty chalupy. Hlavným bodom návrhu bolo priestorové a výškové riešenie dispozície domu, nové stvárnenie a zateplenie fasád a vytvorenie pobytovej terasy na juhozápadnej fasáde.

Návrh

Na pozemok vstupujeme z juhovýchodnej strany cez bránu priamo z miestnej cesty. Za bránou sa nachádza krytý priestor podbránia, z ktorého je prístupná hlavná časť domu, hosťovská časť a je možný aj prechod ďalej do vnútorného dvora.

Hlavný vstup do domu sme zmenili a umiestnili v krytom priestore podbránia. Dispozíciu sme navrhli nasledovne. Za vstupom sme umiestnili zádverie so skriňovou zostavou. Zo zádveria je prístupná kúpeľňa s WC a vaňou. Za zádverím sme navrhli priechodnú kuchyňu s jedálenskou časťou, z ktorej je prístupná aj komora.

V malej komore je tiež umiestnená práčka a sušička. Z kuchyne sa portálom dostávame do obývacej miestnosti, ktorá má prístup na navrhovanú drevenú terasu cez veľký HS portál s posuvnými dverami. Prepájacím prvkom medzi obývacou izbou a kuchyňou sú krbové kachle s možnosťou varenia a pečenia v kuchynskej časti a funkcie krbu s akumuláciou tepla v časti obývacej izby. Z obývacej izby sa ďalej po schodíkoch dostáváme do spálne.

Hosťovská časť domu je takisto prístupná z krytého podbránia. Za vstupom sa nachádza izba. Po schodoch je možný prechod do menšej kuchynky a následne do kúpelne s WC.

Podpivničená časť domu je prístupná po schodisku z vnútorného dvora. Miestnosť je možné využiť ako skladový priestor pre záhradnú techniku, náradie, prípadne v budúcnosti ako TZB miestnosť.

Z navrhovanej drevenej terasy, ktorá je osadená na drevených stĺpoch je možné sa po schodisku dostať do spodnej časti pozemku. Zo strany cestnej komunikácie sme pozemok ohradili dreveným latkovým plotom.

Materiál a farebnosť

Chalupa bude po rekonštrukcií trvale obývaná. Preto sa musela riešiť aj teplotechnika a izolácie domu. Dom sme zateplili minerálnou izoláciou. Fasáda je navrhnutá v tzv. „špinavej bielej“ hrubozrnnej omietke. Zachovali sme okenné šambrány, ich tvar, reliéf, sme zjednodušili. Farba je šedopiesková.

Sokle domu sú podobné ako šambrány, mierne tmavšie. Hlavnú bránu, ako aj obklad štítu strechy pod polvalbou sme zachovali v tmavom nátere dreva. Okná tradičního tvaru sú navrhnuté v tlmenej modrej farbe. Novotvar velkého okna na terasu je farebne odlíšený. Okno je šedé.

Navrhovaná terasa má rozmery päť krát tri metre. Konštrukcia, dosky terasy, stupne schodiska, atď., sú navrhnuté zo smrekovca. Stĺpiky zábradlia a schodnica schodiska sú oceľové, šedej farby. Zábradlie je z oceľovej siete, aby bolo čo najviac priehľadné a bezúdržbové.

 

Porovnanie pôvodného a navrhovaného stavu a viac o návrhu nájdete v blogu o rekonštrukcii tejto chalupy.

Autori
Ing.arch. Marek Pavlech Ing.arch. David Repiský
Miesto
Stará Turá, časť u Vankov
Návrh
2023 - 2024
Realizácia
2024 - 2025
Charakter
Rekonštrukcia
Kategória