Chata Pernek

Zadanie

Zadaním architektonickej štúdie bol návrh kompletnej rekonštrukcie rekreačnej chaty v pohorí Malých Karpát. Chata sa nachádza v chatovej oblasti neďaleko horského priechodu Pezinská Baba v katastrálnom území obce Pernek, okres Malacky. Jedná sa o klasickú typizovanú drevenú rekreačnú chatu zo sedemdesiatych rokov. Charakteristickým prvkom chaty sú strešné roviny v tvare písmena „A“ a prečnievajúca hmota podpivničenej časti, na ktorej je umiestnená slnečná južná terasa. Chata je v súčasnosti v pôvodnom stave, je nezateplená a niektoré časti už vykazujú známky zlého technického stavu.

Rekonštrukcia

Hlavným bodom architektonickej štúdie bola kompletná rekonštrukcia objektu, preriešenie dispozície a nové stvárnenie fasád objektu.

Garáž je prístupná z južnej strany a je čiastočne zapustená do terénu. Má murované steny, ktoré sme zateplili a odizolovali. Odizolovaná bola taktiež podlaha garáže. Funkciu garáže sme sa rozhodli zachovať, nakoľko klient chce v garáži parkovať a nabíjať svoj elektromobil. Ďalej je tu umiestnený boiler na ohrev vody a malá vodáreň. V exteriérovej časti, ktorá sa nachádza pod terasou, je umiestnený elektromer a plocha na skladovanie dreva.

Prvé nadzemné podlažie prešlo najväčšími zmenami. Je prístupné zo severnej strany. Hlavný vstup sme sa rozhodli posunúť z centrálnej polohy čo najviac do strany. Tým vznikla možnosť malého zádveria s úložnými priestormi. Zo zádveria je prístupná kúpelňa s toaletou a sprchovým kútom. Za vstupnou časťou sa nachádza otvorený priestor kuchyne a obývacej miestnosti s galériou a celopresklenou južnou fasádou, za ktorou je umiestnená terasa. Túto fasádu sme posunuli o jeden modul smerom von, tým sme docielili zväčšenie obytného priestoru. Kuchynskú linku sme dostali do centrálnej časti dispozície hlavne kvôli šikmým strešným rovinám a svetlej výške. V centrálnej časti je umiestnená aj piecka na drevo, ktorá dotvára atmosféru tohto priestoru.

Druhé nadzemné podlažie je prístupné strmým rebríkovým schodiskom. Po vytvorení galérie tu vznikol priestor nočnej časti. Tá ponúka možnosť umiestnenia plnohodnotnej manželskej postele, prípadne možnosť umiestniť ďalšie lôžko v prednej časti. Nočnú zóny je možné vizuálne oddeliť od dennej zóny pomocou závesov.

Fasáda

Južná fasáda je navrhnutá ako celoprosklená. Severná fasáda prešla taktiež veľkou zmenou – hlavný vstup sme posunuli, kúpelňa disponuje novým pásovým oknom, ktoré je možné počas neprítomnosti zabezpečiť. Steny garáže sú v betónovom prevedení, fasády prvého a druhého nadzemného podlažia sme zateplili a obložili dreveným obkladom. Strešná rovina je zateplená medzikrokvovou izoláciou. Plechovú krytinu sme zachovali a natreli šedou antracitovou farbou.

V exteriéri sme navrhli drevenú terasu na teréne. Tá sa nachádza severozápadne od hlavného vstupu a má slúžiť ako miesto na posedenie a grilovanie.

Prečítajte si tiež návrh chaty v Hodruša Hámre.

Autori
Ing.arch. Marek Pavlech, Ing.arch. David Repiský
Spolupráca
Ing.arch. Mária Rakúsová
Miesto
Pernek, okr. Malacky
Úžitková plocha
73,25m2
Návrh
2020
Realizácia
2021
Charakter
Rekonštrukcia
Kategória