Dom s kukaňou, Devín

Bývalá rekreačná oblasť

Oblasť Gronárskej ulice a jej okolia v Devíne mala dlhé roky rekreačný charakter. Malé chatky, záhrady, menšie sady a vinohrady. Dnes, postupom času, sa charakter mení. Na menších pozemkoch malé chaty a záhradné domčeky striedajú vačšie rodinné domy. Rekreačnú funkciu strieda obytná.

Chata a časom dom

Tak je to aj v našom prípade. Na pozemku sa v zadnej časti nachádza staršia záhradná chatka, ktorá je dodnes využívaná. Vznikla však požiadavka na jej rekonštrukciu a zväčšenie. Chata mala byť navrhnutá tak, aby mohla byť časom trvalo obývaná.
Celá oblasť je kopcovitá a prístupná po strmých úzkych cestách.

Nová chata

Pozemok je celý svažitý, hlavne v zadnej časti je pomerne strmý. Nový objekt domu, chaty sme osadili na dve nosné steny z pôvodnej chatky. Dom sme navrhli, v prevažnej časti, ako drevostavbu. Konštrukciu tvorí stĺpikový systém. Určitou špecialitou tohto domu je, že denná časť je nad nočnou. Do spální teda zostupujeme o poschodie nižšie. Toto riešenie vychádza z terénu pozemku, orientácií k svetovým stranám a z dlhoročných skúseností majiteľky, ktorá nám presne ukázala kde sa slnko „dostane“ a kde nie. Podľa toho sme umiestnili terasu a dennú časť.

Na celý dom sme použili drevený obklad. Drevo navrhujeme ošetriť opálením. je to stará tradičná japonská technika úpravy povrchu dreva. Nazýva sa Shou sugi ban.

Podobnou, ale menšou drevostavbou je malá chata v Kuchyni

Autor
Ing.arch. Marek Pavlech
Spoluautor
Ing. Katarína Pavlíková
Miesto
Devín, Bratislava
Úžitková plocha
124m2
Realizácia
2019
Charakter
novostavba
Kategória