Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/1/7/17cdd988-ecdc-4f51-9b07-4d0eb074415a/pavlecharchitekti.sk/web/wp-content/plugins/unyson/framework/helpers/general.php on line 1275
Rodinný dom "35", Nové Mesto n/V - pavlech architekti

Rodinný dom „35“, Nové Mesto n/V

V Novom Meste n/v sme navrhli, na rodinnom pozemku po starých rodičoch, malý, útulný dom pre mladú ženu. Navrhli sme ho s výhľadom do budúcnosti, čiže dom pre mladú rodinu.

Lacný, ale kvalitný.

Hlavnou požiadavkou bolo navrhnúť a zrealizovať dom do 35 tisíc eur, dom menší, ale so všetkým čo k tomu patrí. (Treba doplniť dobu vzniku. Návrh 2015, projekt 2016, realizácia 2017 – 2018)

Zvolili sme dvojpodlažný dom, jednoduchej hmoty s pultovou strechou. Tento domček sme navrhli ako drevostavbu s rozmermi 4,6m na 9,6m. Takmer všetky časti sú navrhnuté modulovo, aby sme čo najviac eliminovali zrezávanie napr. Z OSB dosiek, tepelnej izolácie a stým spojenú väčšiu pracnosť, odpady (zvyšky) materiálov.

Navrhovaný domček sme na nepravidelnom pozemku umiestnili čo najviac k severnej strane pozemku v náväznosti na prístupovú komunikáciu zo severozápadnej strany.

Dispozícia

Po vstupe do domu sa nachádza zádverie, z ktorého sa dostávame do spojenej kúpeľne s wc. (toto riešenie investorke vyhovuje, ale dalo by sa vstupovať do kúpeľne aj z hlavného obytného priestoru.) Zo zádveria sa dostávame do hlavného obytného priestoru, ktorý pozostáva z obývacej časti, jedálenskej časti a kuchyne.  Kuchyňa je umiestnená na severnej stene, pod schodiskom a plynule prechádza do skriňovej zostavy.

Na južnej stene, kúsok od jedálenského stola, sme navrhli krbové kachle, ktoré budú využívané celoročne, ale hlavne v prechodnom období. Ako hlavný zdroj tepla je navrhnutý plynový kotol.

Jedálenská časť je prepojená z drevenou terasou cez otváravé okno. Schodiskom sa dostaneme na 2.np. Otvorený priestor bude slúžiť ako študovňa a pracovňa. Naľavo je spálňa, napravo detská izba. Dom je jednoduchý a účelný, počítali sme s každým centimetrom štvorcovým.

Záhrada

V západnej časti pozemku sme navrhli úžitkovú záhradu v kombinácií s kvetmi, letničkami a ovocnými krami. Vinič sme pre dostatok južného a západného slnka umiestnili na plot susediaci s prístupovou komunikáciou.

Záhradný gril , oproti terase je obkolesený ovocnými stromami, ktoré doplňajú „alej“ staršich stromov na juhovýchodnej strane pozemku. Z tejto strany je pozemok taktiež prístupný.

Stromy sú veľmi dôležité pre tienenie južnej fasády domu v letnom období. Na juhovýchodnej strane pozemku, bližšie k domu, sme umiestnili černice, maliny, vinič a menšie ovocné kry – ríbezle a egreše. Týmto je záhrada pestrá a pri prechádzaní každá časť záhrady ponúka niečo iné…

Podobnými domami, alebo chatami sú rodinný dom vo Vaďovciach, alebo chata v Kuchyni.

 

Autor
Ing.arch. Marek Pavlech
Spoluautor
Ing.arch. Michal Paulišin, Ing. Peter Bodnár
Miesto
Nové Mesto n/V
Úžitková plocha
69,15 m2
Návrh
2016
Realizácia
2017
Charakter
novostavba
Kategória