Rekonštrukcia rodinného domu v Beluši

Rekonštrukcia má svoje čaro, ale častokrát je náročnejšia ako novostavba. Pred touto dilemou stál aj investor - postaviť nové, alebo rekonštruovať staršie? Nakoniec zvíťazila rekonštrukcia domu, ktorý začal stavať a nedokončil majiteľov otec. Rodinný dom bol postavený podľa katalógového projektu začiatkom 90-tych rokov. Majitelia si projekt trochu upravili, lebo pôvodný projekt bol navrhnutý do radovej zástavby.

0001 rodinny dom belusa puchov rekonstrukcia pavlech architekti

Pôvodný stav, zdroj: súkromné foto, pavlech architekti

0002 rodinny dom belusa puchov rekonstrukcia pavlech architekti

Pôvodný stav, zdroj: súkromné foto, pavlech architekti

007 rekonstrukcia rodinny dom belusa povodny stav podorys

Pôdorys 1.NP a 2.NP - pôvodný stav

001 rekonstrukcia rodinny dom belusa vizualizacia 3d

Vizualizácia, pohľad zo záhrady.

Podľa požiadaviek investora sme preriešili dispozíciu domu. Výraznejšie sme sa venovali aj vonkajšiemu vzhľadu a fasádam. Plošne príliš veľkú a "nudnú" plochu strechy sme oživili "hrou pridaných hmôt a výhryzov". Riešenie vikiera a zapusteného balkónu umožňuje presvetlenie vnútornej dispozície horného obytného podlažia, ktoré bolo predtým problémové. 

010 rekonstrukcia rodinny dom belusa situacia

Situácia

Obytné priestory tohto podlažia sú z uličnej strany presvetlené systémom klasických strešných okien. Odpoveďou na kubus moderne riešeného viekiera sa stala konštrukcia pergoly prestrešujúcej terasu na prízemí objektu. Hravé stvárnenie hmôt objektu je vyvážené výberom materiálov a farebného riešenia. Fasáda je navrhnutá ako kontaktný zatepľovací systém omietnutý exteriérovou omietkou svetlej šedej farby, kontrastujúcej s tmavou farbou sokla a plechovej strechy. Jednoduchú farebnosť fasády oživuje použitie drevených prvkov a obkladu pri vchode do domu.

003 rekonstrukcia rodinny dom belusa vizualizacia 3d ulica vchod garaz

Vizualizácia, pohľad z cesty.

Keďže výrazným determinantom rekonštrukcie bola finančná nenáročnosť, rozhodli sme sa pre variant s malými zásahmi do dispozície a využili sme rozmiestnenie starých rozvodov v dome. Hlavná denná časť sa nachádza na vyvýšenom prízemí.

004a rekonstrukcia rodinny dom belusa vizualizacia 3d zahrada terasa vecer zapad

Vizualizácia, pohľad zo záhrady.

008 rekonstrukcia rodinny dom belusa podorys navrh prizemie

Návrh, pôdorys 1.NP

Dispozícia umožnila navrhnúť priestrannú obývačku prepojenú s kuchyňou a jadálenským kútom. Z kuchyne sa prechádza na terasu širokým pohodlným schodiskom až do veľkej záhrady a sadov. Na prízemí sa nachádza aj izba, domácej pani - matky majiteľa, s veľkou kúpeľnou.

005 rekonstrukcia rodinny dom belusa vizualizacia 3d zahrada terasa

010 rekonstrukcia rodinny dom belusa podorys navrh podkrovie

Návrh, pôdorys 2.NP - podkrovie

V podkroví  na druhom nadzemnom podlaží je navrhnutá nočná časť  pre majiteľa domu a jeho rodinu, ako aj priestkaný šatník s multifunkčným využitím a kúpeľňa. Nakoľko je dom veľký, priestory  najvyžšieho podlažia  v podkroví budú využívané už iba ako skladový priestor.

009 rekonstrukcia rodinny dom belusa podorys navrh suteren

Návrh, pôdorys 1.PP

Na  pôvodnom mieste polozapusteného suterénu objektu ostáva garáž s malou dieľničkou, ktorá je však po novom oddelená od ostatných skladových priestorov. V priestore suterénu vznikol priestor pre novú pivnicu, prístupnú vlastným vstupom zo záhrady, a multifunkčnú miestnosť , ktorú môže domáci pán využívať napríklad ako telocvičňu, prípadne herňu...015 rekonstrukcia rodinny dom belusa vizualizacia 3d nahlad

Perspektíva a axonometria

 

Autori: Ing.arch. Marek Pavlech, Ing.arch. Zuzana Patrášová,

Spolupráca: Ing. Katarína Pavlíková

Návrh: 2017

Miesto: Beluša, okr. Púchov

 

 

logo velke